Klicky1

Vypěstujte si vlastní zdravé klíčky, je to opravdu lehké a vaše tělo vám poděkuje

Všichni jistě víme, že klíčky jsou pro tělo velmi zdravé. A nejzdravější jsou určitě klíčky čerstvé, právě utržené, které si můžete vypěstovat doma. Samozřejmě se dají koupit klíčky, které pouze zalijete vodou a necháte je nasát, po nějaké době jsou připravené ke konzumaci. Jak už ale bylo řečeno, nejzdravější klíčky jsou ty právě utržené. A proto vám přinášíme rady, díky kterým budete schopní vypěstovat si tuto zdravou pochoutku doma.

Zdroj obrázku: Freepik

V čem klíčky pěstovat

Klíčky není vůbec složité vypěstovat, ale musíte k tomu zvolit tu správnou nádobu. Použít můžete mělký květináč, mističku, pánev nebo třeba talíř. Vyberte cokoli s mělkým dnem. Aby klíčky dobře rostly, je velmi důležité dát je na vnitřní okenní parapet, aby měly dostatek světla. Ohlídat byste měli také pokojovou teplotu, klíčky budou dobře klíčit od 20 °C.

Mohlo by vás zajímat:  Proti plísni funguje nejlépe prevence, při jejím objevení je důležité zakročit co nejdříve

Vhodná semena

Na klíčení semen je velmi důležité vybrat ta správná semena. Naklíčí vám samozřejmě všechna, ale ne všechna jsou vhodná ke konzumaci. Ta určená do záhonu jsou ošetřená různými postřiky, které mohou v těle nadělat pěknou paseku. Kupte si klíčky v obchodě pro zdravou výživu. Vybírat můžete z luštěnin, obilovin, zeleniny, ořechů i jiných semen. Z luštěnin se hojně pěstuje hrášek, čočka či fazole, z obilovin můžete vyzkoušet třeba oves, ze zeleniny ředkvičky či brokolici, z ořechů pak například mandle a ze semen se nabízí ta dýňová.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí léky zachrání rostliny před škůdci i nemocemi. Přírodní lektvar uzdraví celou zahradu
Zdroj obrázku: Freepik

Samotné pěstování

Aby klíčky rychle a úspěšně vzešly, můžete jim pomoci tím, že je namočíte. Nasají do sebe vodu a o to lépe a rychleji budou klíčit. Nechte je pod vodou několik hodin. Pak už je jen na vás, jestli budete klíčky v nádobě pěstovat na neustále vlhké vatě nebo na běžném zahradním substrátu. I ten by měl být pořád vlhký. Pěstování na vatě s sebou nese jednu velkou výhodu, a to, že vám mezi zuby nebude chroupat hlína, která se z klíčků mnohdy špatně umývá.

Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-grow-sprouts-in-a-jar-2540007
Přidat na Seznam.cz