Chytré kompostování zajistí kvalitní hnojivo pro všechny rostliny na zahradě

Kompostéry se na českých zahradách začaly ve velkém objevovat už v devadesátých let. A kompostovali jsme i předtím, obvykle v nějakém stinném a vlhkém koutě pozemku, kam nikdo nechodil. Aby však mělo kompostování smysl, je třeba se mu věnovat systematicky a chytře. Pak ušetříte nejen za svoz odpadu, ale také za drahá průmyslově vyráběná hnojiva plná chemie, případně za ještě dražší organická přírodní hnojiva.

Žahavý plevel posílí zahradní rostliny a účinně je zbaví škůdců

Díky obsahu obrovského množství vitamínů, minerálů a dalších přírodních látek dokonale regeneruje pokožku, detoxikuje organismus nebo napomáhá prevenci a léčbě anémie. Kromě přírodní medicíny (ve které toho umí opravdu hodně) je kopřiva široce používána i v zahradnictví. Živiny nahromaděné v jejích listech totiž stimulují růst různých rostlin, podporují jejich kvetení, a navíc se osvědčují jako extrémně účinné v boji proti chorobám a škůdcům, jako jsou šedá plíseň, mšice nebo roztoči. Jak ji v zahradě využít naplno?

Oblíbený keř nese ovoce, které se s hrdostí zařadí mezi nejlepší přírodní léčiva

Hloh vypadá nejkrásnější na jaře, kdy je pokryt bílými nebo růžovými květy s intenzivní vůní. V pozdním létě a na podzim zraje na hlohu malé, červené ovoce. Přestože je jedlé, používá se hlavně pro přípravu džemů, tinktur a džusů. Nejen, že chutná skvěle, má mnoho přínosů pro zdraví: reguluje trávicí procesy, chrání před kardiovaskulárními chorobami, zmírňuje účinky stresu a příznivě ovlivňuje imunitu. Co jiného bychom měli o této rostlině vědět? Co je to hloh?

Odřezky některé zeleniny se dají znovu zužitkovat, vyrostou z nich nové rostliny

Při přípravě oběda nebo jiných jídel odřízneme nepoživatelné kusy zeleniny a hodíme je na kompost. Nicméně pokud nemáte tuto možnost, jak je využít, zkuste jim dát druhý život a vypěstovat si za jejich pomoci nové kusy. Existuje mnoho rostlin, které mohou růst zpět z odřezků a zbytků. Vše, co potřebujete, je trochu vody, trochu půdy a trochu trpělivosti pro fragmenty zeleniny, aby se zakořenily a zapustily kořeny.

Kompostér z palet zhotoví každý, vejde se i na malou zahradu a poslouží mnoho let

Domácí kompost představuje pro zahrádkáře neskutečnou výhodu. Máte neustálý přísun čerstvého hnojiva pro rostliny a zároveň zužitkujete veškerý odpad z kuchyně i ze zahrady. Nádobu na kompost, zvanou kompostér, si můžete buď koupit a nebo i sami vyrobit. Velice levný a efektivní je kompostér z dřevěných palet. Jeho velikost můžete v budoucnu i upravit přidáním nebo odebráním několika kusů palet. Nejjednodušší typ kompostéru získáte sestavením čtyř palet. Tento objekt umístíte i na velmi malou zahradu.

Úžasná levandule provoní zahradu i domov, rozjasní tvář a popřeje nerušený spánek

Levandule je u nás jednou z nejoblíbenějších rostlin. Jedná se o trvalku, která perfektně zvládá parné letní dny jak v záhonu, tak i v květináči. Výborně odolá suchu, je nenáročná na péči. Proto je ideální rostlinou i pro nezahradníky a zapomětlivce. Používá se jako elegantní ozdoba domu, zahrady či terasy, ale má také mnohé kosmetické, léčivé i praktické využití. Přináší uklidňující účinek, zmírňuje stres a v neposlední řadě bojuje proti zánětům.

Nezkušení zahrádkáři hlídají jen zalévání, chybějících minerálů si nevšimnou a rostlině uškodí

Pokud pěstujete rostliny, ať už na zahradě nebo v domácích podmínkách, je jistě vaším cílem, aby správně rostly a prospívaly. Kromě toho, že každý druh rostlin umístíte na místo, které mu vyhovuje, a poskytnete mu potřebnou zálivku, je třeba dát také pozor na to, aby rostliny měly přísun potřebných minerálů, kterými jsou zejména: vápník dusík železo hořčík, a draslík. Vápník Vápník pomáhá regulovat kyselost půdy a půdního substrátu a udržovat tak potřebné pH.

Ovoce neroste jen na stromech, populární keře zkrášlí zahradu, nezaberou místo a přinesou chutné plody

Sklízet vlastnoručně vypěstované ovoce z vlastní zahrady je snem mnoha začínajících zahrádkářů. V současné době existuje řada různě náročných odrůd. Při výběru vhodného stromku či keře je však třeba brát v potaz také další aspekty. Které to jsou a proč? Jahody Mezi plodiny, jejichž pěstování zabere nejméně místa, patří jahody. Mezi nejoblíbenější se řadí jahody lesní. Ty cíleně pěstované pocházejí ze semen Baron Solemacher a Rugia. Obě tyto odrůdy se řadí mezi pozdní.

Trendy v zahradničení se stále mění, jak být na letošní rok připraven a co bude hitem

Během pandemických opatření, které omezily náš pohyb po venku a stýkání se s blízkými, ale také zvýšil podíl času, který trávíme v pohodlí domova při práci z domu, si řada lidí uvědomila, jak je pro ně důležité vytvořit si na zahradě útulné místo. Více než kdy jindy začíná zahrada pro jednotlivce představovat klidné útočiště, kde se navíc může věnovat svým pracovním povinnostem.

Pro mořské řasy nemusíte do zahraničí, snadnou metodou je vypěstujete klidně na parapetu

Představa konzumace mořských řas nemusí být na první pohled zrovna lákavá. Pokud se nad nimi ošíváte, přicházíte ale o cenný zdroj minerálů a vitaminů pro vaše tělo. Mořské řasy představují skvělou a zdravou složku v jídelníčku i velmi účinnou látku pro kosmetické účely. Používají se při přípravě nejrůznějších pokrmů (sushi, saláty a polévky) nebo z nich lze vyrobit pleťové masky. Dokonce je do svých receptur zařazuje i mnoho výrobců zvířecích granulí, neboť pomáhají s údržbou psího chrupu.

Zimní mrazy mohou levandulím uškodit, efektivní ochrana začíná použitím nůžek

Když se procházíte mezi keři levandulí, udeří vás do nosu jejich typická výrazná vůně. Existují dvě skupiny lidí. Jedna část populace vůni levandule naprosto zbožňuje a druhá ji bytostně nesnáší. Aroma levandule je totiž tak výrazné, že ho nemáte šanci ignorovat. Spektrum využití této rostliny je díky jejím vlastnostem a léčebným účinkům velmi široké.

Všechny saláty nejsou stejné, správný výběr povýší jídlo, chyba odradí od další konzumace

Salát je nejběžnější přílohou. Je také spojován s dietou, protože má nízký obsah kalorií. Díky vitaminům a živinám, by měl být na našich stolech často. Je opravdu hodně odrůd, které si můžeme vybrat podle vašich potřeb a preferencí. Který z nich je nejlepší?  Jeho cenné vlastnosti  Jak všichni víme, salát je opravdu zdravý. Jeho listy obsahují důležitý chlorofyl. Salát je také zdrojem vitamínů, které tělo potřebuje.

Bíle natřené stromy na zahradách nemají majitelé náhodou, barva má v zimě svůj účel

Možná jste si bílé barvy na stromech všimly, když jste projížděli kolem ovocných sadů. Zkušení zahrádkáři a pěstitelé jistě potvrdí, že bělení kmenů patří k základům péče o ovocné stromy. Leden je pro tuto proceduru ideálním obdobím. Před čím vlastně bělení ovocné stromy ochrání? obecně před oslabením  v období končící zimy před mrazovými trhlinami před náchylností k chorobám a škůdcům Mrazové trhliny Do bělení ovocných stromů by se pěstitelé měli pustit v době mezi začátkem mrazíků a jarním táním.

Základ vegetariánských jídel vypěstuje každý začátečník, bez chemie a lepší než z obchodu

Polní salát je cennou zeleninou. Původně se s ním ale jednalo jako s plevelem. Ve středověku se začaly používat jeho listy k jídlu a teprve na počátku 20. století byla rostlina záměrně pěstována a vybírána. Dnes již bylo vyvinuto spoustu druhů salátu, které jsou odolné proti plísním a můžete je pěstovat po celý rok. Rozlišují se dvě varianty, jarní a podzimní Podzimní odrůdy mají jemné, světle zelené listy. Jarní je objevily posléze, ale stejně jsou oblíbenějšími ty podzimní.