Štěpánka: Koupila jsem si BIO ovoce a byla to pohroma, zbyla mi prázdná peněženka a oči pro pláč

Mám několik kamarádek, které nedají dopustit na takzvané BIO potraviny. Některé jsou až tak zfanatizované, že na čem není tato nálepka nebo označení, tak to prostě nekoupí. A samozřejmě jsem musela pravidelně poslouchat povídání o tom, jak je dané ovoce lepší kvality, jak je zdravější a jak je také chutnější. Tak jsem to vyzkoušela Vždy jsem měla o nálepce BIO pochybnosti a myslela si, že je to jenom marketingový tah.

Běžně kupujeme exotické fíky sušené, ale jen ty čerstvé mají neobyčejné vlastnosti superpotravin

Fíky sice neoplývají svou velikostí, ale na úkor své malosti se vyznačují mnohými pozitivními účinky na lidské tělo. Podporují činnost střev a celý trávicí systém. Velmi dobře chutnají sušené fíky, avšak opět platí, že čerstvé ovoce i zelenina má nejvyšší podíl zdraví prospěšných látek. Proto byste neměli konzumovat jen fíky sušené. Zavítejte také někdy do obchodu cíleně pro ty čerstvé. Jaké tělu prospěšné látky fík obsahuje Fíky mají jemnou chuť, která je příjemně sladká.

Kompoty jsou minulostí, třešně patří do tinktury která prospěje zdraví lépe než mnohá antibiotika

Tinktura je běžný lékárenský výraz. Vzniká máčením (macerací) rostlinných nebo živočišných částí v alkoholu, které do něj uvolní blahodárné složky. Tímto postupem tak získáme cenné vitamíny, minerály nebo éterické oleje, které jsou navíc snadno použitelné. Každý materiál má jiné účinky.  Jsou plody třešní léčivé? Odpověď je jednoduchá. Ano, jsou. Kromě toho, že tyto peckoviny obsahují vitamíny a vlákninu, mají vliv i na řadu našich orgánů. Tyto plody obsahují vysoký podíl jódu, který ovlivňuje činnost štítné žlázy.

Přibývá českých zemědělců zapojených do Iniciativy pro udržitelné pěstování pšenice

Společnost Mondelēz International rozšiřuje v České republice svůj program udržitelného pěstování pšenice nazvaný Iniciativa Harmony. Meziročně se do něj zapojili další pěstitelé z Čech a Moravy. Z jejich pšenice v letošním roce vznikne více než 30 tisíc tun mouky, kterou následně výrobní závody společnosti v Opavě, Lovosicích a Mariánských Lázních zpracují do svých sušenek a oplatek. Čeští spotřebitelé se s logem Iniciativy Harmony setkávají na výrobcích BeBe Dobré ráno nebo Brumík.

Meruňkové zavařeniny bychom neměli soudit podle obalu, zdání klame

Při domácí výrobě džemů a „marmelád“ je jejich tvůrcům jasné, kolik ovoce a cukru do nich použili. Zjednodušeně lze říci, že čím víc ovoce džem obsahuje, tím je kvalitnější. Spotřebitelská organizace dTest prozkoumala, jak kvalitní jsou ty kupované. Nezávislý test meruňkových zavařenin odhalil velké rozdíly v obsahu ovoce včetně klamavých informací na obalu. Ze široké nabídky džemů si dTest posvítil na jednodruhové, čistě meruňkové výrobky.

Meruňky jsou unikátem pro zdraví, na Vánoce se hodí mít zásobu sušených

Během prázdnin jsme si zvykli, že se v obchodech a na trzích objeví první meruňky z Moravy. Lákají nás svojí příjemnou vůní a sladkokyselou chutí. Meruňky se do Evropy dostaly přes Arménii, kde existuje více než 50 jejich odrůd. Aby bylo ovoce opravdu plné chuti, potřebuje teplo a dostatek slunce. V našich podmínkách je meruňka hojně ohrožována jarními mrazy pro svoji brzkou klíčivost. Zahrádkáři proto stromek vysazují blízko zdí na jižní straně.

Ovoce kupuje záměrně nezralé, díky snadnému triku jí dozrává doma a déle vydrží

Při nákupech v supermarketu, ale často i ve specializovaných obchodech s ovocem a zeleninou asi často lomíte rukama. V regálech jsou obvykle jen nedozrálé kousky ovoce, ale i zeleniny. Obchodníci totiž záměrně kupují ovoce, které ještě není tak úplně zralé, aby jim na pultech déle vydrželo. A to, které dozrát stihne, byť k tomu nemá v klimatizovaném obchodě bez přirozeného slunečního svitu ty nejlepší podmínky, rychle mizí.

Kvalita ovoce a zeleniny se liší podle místa prodeje, lepší bývá dražší

Ať nakoupíte zeleninu a ovoce kdekoliv, zřejmě čekáte, že domů přinesete totéž. Spotřebitelská organizace dTest se proto zaměřila na ověření kvality ovoce a zeleniny zakoupených ve stejný den na tržišti, v supermarketu, diskontní samoobsluze a večerce. Aby bylo srovnání zajímavější, připojila k testování i vzorky zakoupené v německém Lidlu. Výsledek testu potvrdil, že za lepší kvalitu si musíte připlatit. Do testu byly konkrétně vybrány salátová okurka, mrkev, ledový salát, rajčata, červená jablka a jahody. „Testování a nákup vzorků proběhly podle přesně daných pravidel.

Zbavte ovoce či zeleninu pesticidů některým z těchto účinných způsobů

Většina ovoce a zeleniny pocházející z velkoobjemového zemědělství je napuštěna pesticidy. K jejich odstranění pouhé omytí vodou nepostačí, tyto prostředky totiž nejsou rozpustné ve vodě. Existují však účinné způsoby, které zabrání tomu, aby se tyto chemikálie dostaly do těla. Hrozbu představují také přípravky přírodního původu. Mohou obsahovat bakterie či jiné parazity, které pro naše zdraví představují potenciální hrozbu. Těch se můžeme účinně zbavit některým z následujících způsobů. Jedním z nejúčinnějších přípravků, které jsou běžně k dostání, je ocet.

Chyby při skladování ovoce: Světlo, špatná teplota a nedostatek čerstvého vzduchu

Sklidíte-li větší množství jablek či hrušek, a rozhodnete se pro jejich uschování, je důležité držet se několika pravidel. Ideální jsou prostory, které jsou dobře větratelné, chladné, ale bez mrazu. Na místě je také zamezit vniknutí hmyzu či hlodavců. Neméně důležité je očištění jednotlivých kusů ovoce. Jaké další kroky je důležité dodržet, chcete-li přes zimu uchovat jablka a hrušky jako živé? Prostředí V prostorech, ve kterých se k úschově ovoce chystáme, je důležité provést vydezinfikování.

Obyčejný banán není jen k jídlu. Zvlhčuje pleť, bělí zuby a mírní otoky

Kdysi nedostatkové banány si dnes můžeme dopřávat každý den. Navíc jsou mnohem levnější než tuzemské ovoce, přestože jsou k nám dovážené z druhého konce světa. Kromě toho, že jde o výživné a zdravé ovoce, však mají banány také řadu dalších využití, které vám představíme v našem dnešním článku. Zvlhčí pleť Zapomeňte na drahá značková pleťová mléka s tou či onou vzácnou přísadou. Obyčejný banán vaší pleti udělá stejně dobře, ne-li dokonce lépe.

Kaki je nejlepší podzimní vitamínová bomba, která tuzemské ovoce strčí do kapsy

Ovoce kaki je přímo vitaminovou bombou, kterou byste si během sychravých podzimních či mrazivých zimních dnů rozhodně neměli odpouštět. Toto exotické ovoce pochází z Japonska, ale dnes už je obvyklé i ve středoevropských obchodech. A během sezony, která právě začala, není kaki ani příliš drahé, jeho cena snese srovnání i s tuzemskými jablky nebo hruškami. Vitamíny, vláknina i řada vzácných minerálů Z výživového hlediska obecně platí, že čerstvé ovoce a zelenina patří k základním stavebním kamenům našeho jídelníčku.