Cukr nepatří jen do kuchyně, své využití najde také na zahradě. A vzhledem k tomu, co všechno bývá připisováno na vrub nadměrné konzumaci cukru, se možná na zahradu hodí podstatně více než do jídelníčku zdravého dospělého člověka. Hlavním důvodem, proč se cukr neobjevuje v prakticky v žádných pěstitelských doporučeních našich předků, je skutečnost, že ještě před sto lety se jednalo o vzácnou potravinu.
Česnek i droždí doma určitě máte, běžně je využíváte v kuchyni. Ale asi vás překvapí, že se velmi dobře uplatní také na zahradě, a dokonce i při pěstování pokojových rostlin či bylinek v květináči. V našem dnešním článku se dozvíte, jak vám mohou tyto dvě potraviny ušetřit spoustu peněz za drahé chemické přípravky a postřiky. Česnek Zahradní rostliny jsou prakticky neustále vystaveny útokům různých škůdců, hmyzem počínaje a bakteriemi, viry či mykózami a infekcemi konče.
S příchodem chladných měsíců se mnoho zvířat připravuje na hibernaci. Jiná zase hledají úkryt, ve kterém budou mít dostatek jídla. Hlodavci, mezi které patří krysy a myši, tak často vstupují do domů právě během tohoto období. Mohou tam ale zůstat nepozorovaně dlouho nehledě na to, jaké je venku počasí.
Jaro se kvapem blíží a všichni připravují své zahrady. První teplé paprsky ale nepřinášejí jenom příjemné věci. S jarem ze země vylézají i paraziti jako klíšťata nebo mšice. Právě klíště je jedním z nejzákeřnějších parazitů. Máme ale radu, jak se jich snadno a rychle zbavíte. Klíště patří mezi roztoče z čeledi klíšťatovitých. Mezi jeho stravu patří především krev, kterou získává sáním a parazitováním na pokožce savců.
Majitelé koček velmi dobře vědí, že kočka si najde cestičku všude. Není vůbec jednoduché jí zabránit, pokud nechcete, aby lezla tam, kde se jí zrovna líbí. Tento problém ale nemusí řešit jen majitelé koček. Může se stát problémem také v případě, že máte zahradu, na kterou Vám chodí cizí kočky. Ty dokáží rozválet kytky a udělat pěknou neplechu. Právě rostliny, oblečení a nábytek patří k jejích nejoblíbenějším místům na hraní. Mnohdy dojde i k jejich úplnému zničení.
Mít vlastní zahradu, ať malou či velikou, přináší spoustu radosti ale i práce. Zvlášť pokud se v ní začnou objevovat nevítaní hosté a spásat vaši úrodu, či ničit milovaný trávník. Jsou to především hlemýždi, krtci, mravenci a hraboši a kuny, koho se chceme účinně a zároveň mírumilovně zbavit. Vyzkoušejte proti nim účinné přírodní metody, které jsou mnohem bezpečnější pro životní prostředí a nenaruší ekosystém.
Beruška se vyskytuje běžně jak na loukách, tak ve městech. Díky svému pěknému a originálnímu vzhledu se často objevuje v písních a básních pro děti. Beruška je však velmi užitečná také pro přírodu, neboť ji zbavuje celé řady škůdců jako jsou mšice nebo roztoči. Bohužel již několik let je i u nás daleko častější tzv. asijská beruška, která je nejen extrémně invazivní, ale také ničí původní druhy hmyzu. Jak se této nežádoucí návštěvnice zbavit?
Mnoho lidí je považuje za strašidelné a někteří se jich dokonce bojí. Netopýři jsou kvůli své noční činnosti mezi lidmi nepopulární. Ve skutečnosti jsou ale fascinující, je to neškodný savec a v lese a na zahradě může velmi pomoci zahradníkům. Netopýři vylétají po setmění a živí se hmyzem Netopýrů není potřeba se vůbec bát. Jejich noční akrobacie jsou krásné a nemají žádné démonické schopnosti, které jsou jim často připisovány. Živí se hmyzem, který uloví za letu.
Ježci se po nocích často jen tak potulují, chodí a dupou po parcích, sadech nebo zahradách. Dobře se cítí na rozmanitých a přírodních zelených plochách. Snadno zde najdou místo k odpočinku, vychovávají tam mladé a hledají tam i přístřeší na zimu. Tento terén ježkovi nabízí také spoustu jídla. Ježek jako přítel zahradníka, zbaví ho spoustu škůdců Ježek vás snadno zbaví hlemýžďů a dalšího hmyzu, který znepříjemňuje životy majitelů zahrádek.
Snad každému se někdy přihodilo, že se jejich dům nebo byt stal terčem nezvaných hostů. Někteří se buďto důmyslně schovávají a jiní se s naší přítomností neobtěžují a co hůř, žijí s námi, aniž bychom o nich věděli. I přestože na internetu nalezneme spoustu rad a tipů, jak se těchto škůdců zbavit, mnohdy ani nevíme, jak se k nám dostanou. Ve většině případech si je totiž do našich domovů přineseme sami, například jen z neškodné cesty na nákup.
Mšice jsou hmyz, kterého je na světě přes 3 500 druhů. I u nás jich žije několik stovek druhů a otravují naše květiny a další rostliny, na kterých parazitují. Vyskytují se ve velkém množství a někdy je velkým problémem se jich nadobro zbavit. Proti nim lze bojovat chemickými prostředky nebo pesticidy.
Chcete-li se zbavit plevele mezi dlažebními kostkami bez použití herbicidů škodlivých pro životní prostředí, nejlepší volbou je obyčejný ocet. Názory na účinnost octa v boji proti plevelům je mnoho a každý je jiný. Proto stojí za to zjistit přesně, jak ocet na plevel používat a jaké jsou doporučené poměry, ve kterých je octový postřik skutečně účinný. Stojí za to použít ocet na plevel?
Ferda mravenec sice patří k neoblíbenější dětským postavičkám, ale jeho příbuzní umí být pěkně otravní. Jak se vám jednou dostanou do kuchyně či do spižírny, jen těžko se jich zbavíte. Mravenci jsou navíc v České republice chránění, a tak na ně nemůžete vyrukovat tak, jak byste třeba chtěli. I proto se celá řada českých domácností rok co rok potýká s nájezdy neúnavných pracantů, kteří unesou mnohonásobek své váhy.
Už po staletí se věří, že pavouci v domě přinášejí štěstí. Nelze však popřít, že jejich přítomnost u nás doma není zrovna příjemná. Co tedy dělat, aby se od vašeho obydlí tito tvorové drželi co nejdále? Existuje spousta domácích prostředků, jak si od jejich návštěv pomoci. Měli bychom se pavouků bát? Začneme nejdříve tím, jestli je vůbec nutné tak vyvádět, když se u sebe doma střetneme s pavoukem.