Decembrist Schlumberger Buckley Epiphytic Cactus Plant Family Flowering Winter Flower Schlumberger Flower Decembrist

Vánoční kaktus přiměje ke květu oblíbené ovoce. Během pár dní se objeví květy

Vánoční kaktus neboli Schlumbergera truncata je oblíbenou vánoční dekorací slavnostního stolu, překypuje totiž během zimy překrásnými květy. Jedná se o kaktus, který pochází z oblastí Brazílie a jeho domovem jsou přirozeně tropické a subtropické vlhké lesy. U nás se schlumbergery pěstují v květnících a kvetou dvakrát do roka. Právě v tomto období přichází jejich čas. Jak docílit, aby vánoční kaktus doopravdy vykvetl ve správnou chvíli?

Květy ve správný čas

Vánoční čas je magický, proto všechny hospodyňky touží po tom, aby jejich domácnost zářila čistotou a byla náležitě vyzdobená. Živá dekorace v podobě vánočního kaktusu obsypaného květy je rozhodně trefou do černého. Schlumbergera je vytrvalá rostlina, která potřebuje vhodné podmínky pro svůj růst. V takovém případě se obsype květy růžové, fialové, bílé nebo červené barvy. Běžně vykvétá v průběhu prosince, proto se této rostlině říká vánoční, ale s Vánocemi jako takovými nemá nic do činění. Navíc se může stát, že prostě nevykvete. Co dělat?

Mohlo by vás zajímat:  Používat droždí pouze v kuchyni by byla chyba. Zahradníci dobře vědí, jaké bohatství se v něm skrývá
Zdroj obrázku: Freepik

Dostatečná a pravidelná zálivka

Schlumbergera pochází z tropických lesů, kde roste v korunách stromů nebo na skaliskách jako epifyt. Jedná se sice o kaktus, ale potřebuje pravidelnou zálivku, což je naprostý opak vůči pouštním druhům. Tento druh kaktusu sucho nesnese, a dokonce nemá v oblibě ani vysoké teploty, libuje si při teplotách okolo 21 stupňů Celsia přes den a v rozmezí 15 až 18 stupni Celsia v noci. Oba důvody mohou vést k tomu, že kaktus nekvete. Dalším častým faktorem vedoucím k absenci květů je příliš velký květník, který nerovnoměrně distribuuje vláhu.

Mohlo by vás zajímat:  Bílý zabiják je téměř ve všem, co sníme. Nahradit cukr přitom není těžké

Domácí hnojivo pro povzbuzení

Čím povzbudit vánoční kaktus ke kvetení? Zkušení pěstitelé doporučují přesun rostliny na několik týdnů do chladu a v prosinci návrat zpět do tepla. V ten okamžik je také dobré použít domácí hnojivo z banánových slupek, které se nakrájí na menší kousky a vloží do zavařovací sklenice. Zalijí se horkou vodou, vše se uzavře víčkem a nechá několik hodin louhovat, poté roztok aplikujte jako zálivku na vánoční kaktus. Doplněné živiny zapůsobí jako životabudič a květy se objeví během několika dní. Je možné též použít nadrcené sušené banánové slupky rozmíchané ve vodě nebo smíchat drobné kousky slupek přímo se substrátem.

Zdroj: https://inf.news/en/home/452995cca8f984f44d29f96f9cf170c2.html
Přidat na Seznam.cz