Ctibor: Do chatky se mi vloupal zloděj, ale abych nebyl terčem posměchu za ukradenou věc, na policii jsem nešel

Naši zahradní chatku navštívil zloděj, a já hned viděl, co ukradl. Bál jsem se jít tuto krádež nahlásit na policii, aby se mi nesmáli. Myslím si, že by to byla jejich úplně první reakce. A jak je známo, možná by se mě snažili od nahlášení i odradit, jelikož se jim nechce sepisovat protokol. Nakonec jsem si vše nechal skoro jen pro sebe.

Míša: Opalovala jsem se na zahradě a netušila, co dělá náš soused. Po tomto zážitku raději budu zavřená doma

Po zážitku z loňského léta přemýšlím, zda se ještě budu na zahradě opalovat. Zjistila jsem totiž, co vždy dělá náš soused. Rozhodně mi to nebylo nijak příjemné. Až letos nastanou teplé sluneční dny, raději budu zavřená doba, jelikož zažívat to stejné co v loňském roce rozhodně nechci. Přitom nedělám nic neobvyklého. Prostě jenom nemáme zahradu plnou záhonů, ale naopak dokonale střiženého trávníku. Ta ten si dám lehátko a na něm začnu vždy chytat bronz.

Elena: Myslela jsem si, že pěstujeme jenom bio produkty. Až po letech mi manžel přiznal, čím doopravdy hnojil

Byla jsem hrdá na své ekologické zemědělství, ale byla to velká lež. Manžel mi několik let lhal a za mými zády dělal něco, co mu snad nikdy neodpustím. Zahrádku jsme si totiž koupili proto, abychom nemuseli kupovat plodiny plné pesticidů a další chemie, které se válí na pultech obchodů. Rozhodli jsme se, že na pěstování půjdeme ekologicky a nebudeme používat žádnou chemii. Bohužel jsem po mnoha letech zjistila, že jsme dělali pravý opak.

Stela: Zahradu vedle nás koupil mladý pár. Když jsem viděla, co zde dělají, zakázala jsem chodit ven manželovi i dětem

Není nic horšího, než špatný soused. Zvláště pokud s ním sdílíte zahradu, která má jenom nízký, drátěný plot. Kvůli novým sousedům jsem totiž zatrhla výlety na zahradu jak mému muži, tak i našim dětem. Proč? Důvod je zcela jednoduchý. Začnu tím, že sousední pozemek v zahrádkářské kolonii patřil staršímu páru, který se ho rozhodl prodat. Na neštěstí byli kupci úplným opakem. Byl to mladý pár, tak do 25 let.

Mirka: Soused po nás chtěl odpadky na svou zahradu. Když jsme viděli výsledek, litovali jsme naší hlouposti

Když nás soused požádal o odpadky, aby je použil na zahradě, kroutili jsme hlavou. Nyní víme, že byla velká chyba mu je dát. Jeho úroda totiž byla podstatně lepší, než ta naše. Nechtěl ale veškerý odpad z naší domácnosti. Jediné, co ho zajímalo, byly skořápky od vajíček. Měli jsme domácí slepice a tedy i poměrně velký přísun vajec. S tím souvisela i jejich velká konzumace a tedy i značné množství skořápek.

Marián: V zemi jsem narazil na bednu se zvláštním obsahem. Ten jsem se rozhodl zkusit, i když jsem riskoval zdraví

Při zvelebování zahrady jsem v zemi narazil na zvláštní bednu, ve které mě upoutal její obsah. Ihned jsem začal pátrat a dozvěděl se několik šokujících informací. Ale pěkně po pořádku. Vše začalo koupí zahrady v místní zahrádkářské kolonii. Jednalo se o pozemek, který nebyl moc udržovaný a tak bylo třeba pořádně máknout, aby zahrada vypadala k světu. Pustil jsem se do práce a jednoho dne jsem narazil na něco zvláštního.

Patrik: Koupil jsem ženě krásnou květinu. Místo slov vděku se jí udělalo nevolno a já ji musel vyhodit do popelnice

Květiny své ženě moc často nekupuji. Když jsem to udělal naposledy, bylo to naprosté fiasko. Květina, kterou jsem vybral, podle ženy příšerně páchla. Až se jí udělalo nevolno. Drahá rostlina musela skončit v popelnici. Alespoň vím, že příště mám raději koupit osvědčené růže, tedy klasické řezané květiny, které měla vždy ráda. Já se ale v tu chvíli snažil být originální a koupit něco, co jenom tak nesežene a co je zcela výjimečné.

Gabriela: Zasadila jsem si několik neznámých semínek. Rostlina, která z nich vyrostla, mne málem dostala do vězení

Jsem vášnivou pěstitelkou čehokoliv, ale tato semínka jsem raději měla nechat být. Mohla jsem kvůli nim skončit i ve vězení, aniž bych to tušila. Dostala jsem se k nim totiž úplně náhodou. Účastnila jsem se narozeninové oslavy, kde jsem při závěrečném úklidu našla papírový sáček s nápisem „seeds“. A jelikož se k nálezu nikdo neměl, rozhodla jsem, že si semínka vezmu, zasadím a budu čekat na to, jaká rostlina vyroste.

Patrik: Našel jsem na zahradě něco, co mohlo zabít našeho psa. Nebyl jsem jediný, koho mazlíček byl ohrožován

Součástí našeho domu je i rozsáhlá zahrada, kterou kromě naší rodiny využívá i náš pes. A právě na něho někdo zcela bezcharakterním způsobem zaútočil. Stačilo málo a došlo by k nejhoršímu. Že jsem ho ochránil od jisté smrti, považuji především za dílo náhody. Nikdy by mě totiž nenapadlo, že může někdo něco podobného udělat. Pár informací o tomto jednání jsem již slyšel, ale nikdy by mě nenapadlo, že ho zažiji na vlastní kůži.

Monika: Pronajali jsme si zahrádku a já byla v šoku, když jsem zjistila, co tam manžel doopravdy chodí dělat

Bydlíme v paneláku a tak se možnost vypěstovat si vlastní plodiny omezuje jenom na náš malý balkon. Proto jsme se s manželem rozhodli, že si pronajmeme malou zahrádku, v místní nedaleké zahrádkářské kolonii. Důvodem bylo jak to, že budeme mít kvalitní ovoce, zeleninu a další plodiny, tak i to, že prací na čerstvém vzduchu si můžeme dokonale vyčistit hlavu. Mě sice ta druhá možnost příliš nelákala, raději bych si přečetla knížku, ale manžel byl do zahrádkaření celkem nadšený.