Tomáš: Byl jsem tak zaslepený pěstitel, že jsem si nespočítal náklady a teď lituji, že jsem si vše radši nekoupil

Měl jsem zahradu a roky jsem na ní pěstovat vše, co jenom šlo. Byl jsem přesvědčen, že mám nejenom kvalitnější, ale také levnější plodiny, než v obchodech, nebo na trhu. Lopotil jsem se na zahradě každý den a stále se snažil, aby mé výpěstky byly dokonalé. Až po několika letech jsem vzal tužku a papír a spočítal si, kolik mě zahrádka stojí nejenom času, ale také peněz. V tu chvíli jsem byl v šoku.

Lukáš: Vodu z vařených brambor nosím na zahradu po kýblech. Pro sousedy jsem podivín, ale mám svou teorii

Uvaříme brambory a vodu z nich nevylijeme do dřezu, ale do speciálního hrnce, který zde mám pro tento účel připravený. Ne snad proto, že bychom vodou až tak šetřili, ale proto, že mám teorii, která je založena na zajímavé využitelnosti této pro mnohé odpadní vody. Nemusí totiž skončit ve dřezu, jelikož se s ní dá zalévat na zahradě. Opět uvádím, že to nedělám proto, že bych snad chtěl vodou takto netradičně šetřit.

Lukáš: Vykopal jsem bednu s obsahem, který se dal pít. Riskoval jsem zdraví, ale nemohl jsem odolat zvědavosti

Práce na zahradě mi vždy přišla nudná a úmorná. Neustálá péče o trávník, o rostliny, květiny, ale i o plodiny na záhonech mi ubírali veškerou energii. Vše jsem bral jako nutné zlo. Při jedné takové práci jsem narazil na něco podivného. Nejprve jsem si myslel, že se jedná o kámen nebo jinou tvrdou věc, kterých na naší zahradě bylo víc než dost. Nakonec se ukázalo, že to bylo úplně něco jiného.

Lucie: Soused mi poradil netradiční metodu hnojení. Myslela jsem, že jde o hloupost, než jsem viděla, jak funguje

Nevěřila bych, čím vším se dá hnojit. Sama bych to nevyzkoušela, kdyby na mě nenaléhal soused, zkušený zahrádkář. Prozradil mi hned několik metod hnojení a výživy rostlin. Všechny zněly podivně, ale vyzkoušela jsem je. Nyní už vím, že kupované hnojivo není potřeba. Netradiční metody jsou levnější a hlavně, fungují o dost lépe. K tomu, aby vám rostliny v květináči dobře prospívaly a těšily vás po řadu let, vyžadují hnojení.

Jana: Kdykoliv dostanu řezanou květinu, udělám s ní toto. Lepší trik na prodloužení životnosti neexistuje

Řezané květiny prý dlouho nevydrží. Asi jak komu, jelikož když já květinu dostanu, udělám s ní několik věcí. Ty zajistí, že se výrazně prodlouží její životnost a kytka bude stále svěží podstatně déle. Mé vyzkoušené a osvědčené postupy přitom nejsou nijak složité a zvládnout je může každý. Vypěstovali jste krásné růže, mečíky nebo jiřiny a chcete si je nařezat do vázy?