Klicky1

Vytvořte si zajímavou dekoraci z klíčků, které tělu zároveň dodají cenné látky

Klíčky ze semen ve sklenici jsou způsobem, jak obohatit svůj jídelníček o celou spoustu živin. V klíčících semenech je totiž tolik koncentrované síly, kterou můžeme potřebovat. A nechat si vyklíčit vlastní semínka s sebou přináší samé výhody. Za prvé je to mnohem levnější než kupovat již naklíčená semena z obchodu. Za druhé je to velmi jednoduché, zvládnete to s vybavením, které už máte doma. Za třetí je to velmi pohodlné a v závislosti na typu semen také rychlé. Například ředkvičky jsou naklíčené už za jeden až dva dny, fazole adzuki za cca tři až čtyři dny.

Mohlo by vás zajímat:  Před chorobami a škůdci ochrání rostliny kopřiva, skořice a jedlá soda
Zdroj obrázku: Freepik

Estetické nádoby

Pokud pro naklíčení semen zvolíte estetické nádoby, můžete získat velice zajímavou dekoraci. K naklíčení se skvěle hodí slunečnice, čočka, ředkev, pískavice a řepa. Na fazole si dejte pozor, některé jsou při naklíčení toxické – výjimkou jsou adzuki či mungo fazole. Semínka si sežeňte v obchodech se zdravou výživou nebo z ekologického zemědělství. Ta lépe naklíčí a navíc máte jistotu, že neobsahují pesticidy či jiné chemikálie. Semena v zahradnických centrech obsahují konzervační látky, takže pro naše účely vhodné nejsou.

Mohlo by vás zajímat:  5 kreativních způsobů, jak využít kaštany v domácnosti

Zavařovací sklenice

Pokud jste dojedli okurky či jinou pochutinu ze zavařovací sklenice, můžete ji použít k naklíčení fazolí. Dále budete potřebovat gázu, kterou připevníme k otvoru nádoby pružným páskem (například gumičkou). Mají simulovat nádoby na klíčení, které jsou dostupné za několik stovek korun.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak nakličovat?

Semena v potřebném množství nasypte do sklenice, zalijte vodou tak, aby byla ponořená a uzavřete. Nechte takto přes noc. Druhý den vodu slijte. Na otvor nádoby připevněte gázu. Dvakrát nebo třikrát za den opakujte toto: nalijte do sklenice vodu, abyste semínka propláchli, po chvíli ji ale opět vylijte. Účelem je udržet semínka vlhká, ale zabránit plísním. Díky gáze půjde slévání velice snadno.

Zdroj: https://wholefully.com/sprouting-101/
Přidat na Seznam.cz