Také orchideje potřebují jednou za čas přesadit. Stačí dodržet několik zásad a budou znovu spokojené

Orchideje se v současné době pyšní první příčkou v žebříčku nejoblíbenějších pokojových rostlin. Neexistuje domácnost, ve které by se orchidejím nedařilo, jejich podmínky pro spokojený život jsou velmi jednoduché, jen je třeba jim věnovat dostatečnou pozornost. Možná právě proto se svět dělí na dvě supiny lidí: na ty, kterým se orchideje nedaří pěstovat, a na ty, u kterých kvetou nepřetržitě.

Po zimním odpočinku potřebují rostliny pomalu probudit k životu. Špatná péče jim může naopak ublížit

Vegetativní období je zimní čas, během kterého rostliny odpočívají a čerpají síly na další sezónu. To je hlavní důvod, proč se pokojové rostliny umisťují na zimu do tmavé a chladnější místnosti. S příchodem jara už ovšem mnohé pěstitele přepadají obavy, aby zvládli své rostliny dobře nastartovat na novou sezónu. Jakými způsoby tedy můžete vašim rostlinkám pomoci, aby ze sebe po zimě vydaly to nejlepší a překvapily vás mnoha voňavými květy a zdravou zelenou barvou?

Některé pokojovky nepotřebují příliš slunce, aby krásně rostly. Tyto si ve stínu libují

Severní okna nemusí znamenat, že zůstane interiér bez rostlin. Existují totiž pokojovky, kterým nevyhovují sluneční paprsky ani přílišné teplo, navíc jsou zelené rostliny ideálními čističkami vzduchu, které dokáží odfiltrovat z ovzduší nečistoty i toxické látky. Které rostliny vybírat do stinných prostor? Asplenium nidus Této kapradině se česky říká sleziník ptačí hnízdo a je vhodná do interiérů s omezeným přísunem slunečních paprsků. Vyžaduje vydatnou zálivku asi 2–4krát týdně, vhodné je zvlhčovat vzduch v okolí rostliny pomocí rozprašovače.

Nádherné pokojovky mohou také pročistit vzduch. Tyhle druhy jsou nejlepší volbou

Rostliny v květináči jsou mezi lidmi velmi oblíbené. Můžete si je zakoupit v každém supermarketu a udělají radost nejen vám, ale jsou také vhodným dárkem pro ostatní. Některé květiny dokonce pomohou odstranit škodlivé látky ze vzduchu, ale musíte se o ně pravidelně starat, aby nebyly zaprášené a svou funkci plnily dobře. Jaké rostliny si domů pořídit? Jestli nevíte, jaké rostliny pomohou vyčistit vzduch v domácnosti, poradíme několik tipů.

V zimě mohou pokojové rostliny strádat. Díky několika trikům přečkají do jara v dobré kondici

V zimě se pokojovým rostlinám příliš nedaří. Není tolik času o ně pečovat, ale potřebujeme, aby byly v dobré kondici až do jara, kdy je zase můžeme dát na parapet. Budou potřebovat hodně světla, ale zároveň méně tepla, kterého je bohužel v zimě někdy až příliš. Jak se starat o pokojovky, aby zimu přežily? Abyste jim zajistili světlo, dejte je k oknu Pokud máte tmavé místnosti, dejte rostliny k oknu. Světlo potřebují po celý rok.

Pěstování rostlin je krásný, ale náročný koníček. Začínající zahradník se musí připravit na mnoho výzev

Jestli jste se rozhodli pro to, že se stanete zahradníkem, tak musíme upozornit, že se jedná o velmi náročný koníček, a to nejen co se týče času a financí. Musíte vědět spoustu věcí o jednotlivých rostlinách a keřích a to není snadné. Je potřeba mít také hodně prostoru, ideální je velká zahrada. Musíte si nejdříve všechno rozvrhnout Zahrada by měla pokaždé vypadat jako ze žurnálu.

I koupelnu mohou zútulnit krásné rostliny. Některé jí dodají pravý nádech exotiky

Pro koupelnu je typická nejen vysoká vlhkost vzduchu, ale také podmínky, které nemusí mnoho rostlin přežít. V koupelně není mnoho světla, proto ne všechny rostliny jsou vhodné právě do těchto prostor. Přesto pro některé květiny je koupelna jako stvořená a i zde mohou rostliny zútulnit jinak studený prostor. Jaké rostliny jsou vhodné do koupelny? Vybrat si můžete hned mezi několika rostlinami. Vhodné jsou například tilandsie, které působí velmi exoticky.

Na podzim potřebují orchideje správné hnojivo, aby přežily zimu a na jaře znovu rozkvetly

Orchideje patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny, které se kupují blízkým a přátelům k svátku nebo narozeninám, jsou ve stálé nabídce hobbymarketů i zahradnických center. Jaké podmínky orchideje vyžadují pro správný růst a jak je hnojit v podzimním a zimním období, aby krásně kvetly a dělaly radost? Hnojení citlivých orchidejí Orchideje patří mezi nejkrásnější pokojovky, ale jsou citlivé na prostředí, ve kterém se nacházejí.