Background Thuja Plants Planted Row Front Country House

Pro živý plot lze vybrat i netradiční druhy, které budou ozdobou po celý rok

Živé ploty v podobě tújí jsou klasikou, která se mnohým moderním zahradníkům už zajídá. K tomu túje nemívají nejlepší pověst, vypadají jednotvárně, současně překyselují půdu v okolí a nejdou omladit. O dekoračních vlastnostech zeravů nemůže být řeč, z těchto mnoha důvodů hledají pěstitelé alternativy v podobě rychle rostoucích vysokých keřů, které mají zajímavý vzhled po celý rok. Jaké druhy volit a proč?

Zabrání nežádoucím pohledům a dobře vypadají

Živý plot musí splňovat ochrannou a krycí funkci, neméně podstatná je dekorativní role. Neprostupná zeleň zamezuje pohledům zvenčí, současně brání pronikání hluku a nečistot ze silnice. Tradičně se používají zelené bariéry pro oddělení pozemků mezi sousedy. A jaké druhy zeleně mohou tvořit živé zahradní stěny? Rozhodně druhy, které vypadají dobře po celý rok, jaké to jsou?

Mohlo by vás zajímat:  Čemeřice smrdutá zajímavě vypadá, rychle roste, v zimě bohatě kvete a přežívá i ten největší mráz

Tis (Taxus)

Nenáročný jehličnan, který patří mezi stálezelené, se v tuzemských podmínkách dobře pěstuje. Jeho nevýhodou může být pomalejší růst, na druhou stranu je dlouhověký a velmi odolný. Současně se může využít jeho léčivých účinků.

Cypřišek (Chamaecyparis)

Lidé si často pletou cypřišky s tújemi, jedná se o stálezelené jehličnany, kterým se daří ve vlhku a v teplém podnebí. Cypřišky překrásně voní, některé druhy jsou rozložité, dobře se prostřihávají a tvarují. V našich podmínkách je nutné volit mrazuvzdorné odrůdy.

Mohlo by vás zajímat:  Praktický průvodce ořezáváním keřů a stromů v podzimní měsíce

Zimostráz (Buxus)

Další výtečnou volbou jsou zimostrázy, které patří mezi stálezelené stromky, které se vyskytují v západní i jižní Evropě. jsou oblíbené též ve Středomoří nebo ve východní Asii. Dobře snášejí tuzemské podmínky, stín i slunné stanoviště, velmi snadno se tvarují.

Zdroj obrázku: Freepik

Jedlovec kanadský (Tsuga canadensis)

Jehličnatý strom z čeledi borovicovitých pochází z oblastí Severní Ameriky, daří se mu ve stínu a vlhku. Jako okrasná dřevina se používá v parcích od 18. století, jako solitér může dorůstat až třicetimetrové výšky.

Mohlo by vás zajímat:  Okrasná kopřiva doplní zahradu či balkon nádhernými listy. Vytvořit jí správné podmínky není těžké

Višeň turecká (Prunus mahaleb)

Někdy se pro tento nenáročný keř používá název višeň mahalebka, jeho výhodou je, že rychle roste a nabízí záplavu krásných drobných květů.

Jilm sibiřský (Ulmus pumila)

Dalším nenáročným keřem je jilm sibiřský, který může ročně přirůstat až o více než jeden metr. Jedná se o velmi nenáročnou dřevinu a dobře se tvaruje. Musí se pravidelně stříhat, protože opravdu rychle roste.

Zdroj: https://www.woodlandtrust.org.uk/blog/2022/10/9-best-hedge-plants/
Přidat na Seznam.cz