Background Thuja Plants Planted Row Front Country House

Pro živý plot lze vybrat i netradiční druhy, které budou ozdobou po celý rok

Živé ploty v podobě tújí jsou klasikou, která se mnohým moderním zahradníkům už zajídá. K tomu túje nemívají nejlepší pověst, vypadají jednotvárně, současně překyselují půdu v okolí a nejdou omladit. O dekoračních vlastnostech zeravů nemůže být řeč, z těchto mnoha důvodů hledají pěstitelé alternativy v podobě rychle rostoucích vysokých keřů, které mají zajímavý vzhled po celý rok. Jaké druhy volit a proč?

Zabrání nežádoucím pohledům a dobře vypadají

Živý plot musí splňovat ochrannou a krycí funkci, neméně podstatná je dekorativní role. Neprostupná zeleň zamezuje pohledům zvenčí, současně brání pronikání hluku a nečistot ze silnice. Tradičně se používají zelené bariéry pro oddělení pozemků mezi sousedy. A jaké druhy zeleně mohou tvořit živé zahradní stěny? Rozhodně druhy, které vypadají dobře po celý rok, jaké to jsou?

Mohlo by vás zajímat:  Ovocné keře, které do české zahrady vnesou kousek exotiky, nové barvy i zajímavé chutě

Tis (Taxus)

Nenáročný jehličnan, který patří mezi stálezelené, se v tuzemských podmínkách dobře pěstuje. Jeho nevýhodou může být pomalejší růst, na druhou stranu je dlouhověký a velmi odolný. Současně se může využít jeho léčivých účinků.

Cypřišek (Chamaecyparis)

Lidé si často pletou cypřišky s tújemi, jedná se o stálezelené jehličnany, kterým se daří ve vlhku a v teplém podnebí. Cypřišky překrásně voní, některé druhy jsou rozložité, dobře se prostřihávají a tvarují. V našich podmínkách je nutné volit mrazuvzdorné odrůdy.

Mohlo by vás zajímat:  Kvasnice dodají pivoňkám důležité živiny, díky nim bohatě pokvetou

Zimostráz (Buxus)

Další výtečnou volbou jsou zimostrázy, které patří mezi stálezelené stromky, které se vyskytují v západní i jižní Evropě. jsou oblíbené též ve Středomoří nebo ve východní Asii. Dobře snášejí tuzemské podmínky, stín i slunné stanoviště, velmi snadno se tvarují.

Zdroj obrázku: Freepik

Jedlovec kanadský (Tsuga canadensis)

Jehličnatý strom z čeledi borovicovitých pochází z oblastí Severní Ameriky, daří se mu ve stínu a vlhku. Jako okrasná dřevina se používá v parcích od 18. století, jako solitér může dorůstat až třicetimetrové výšky.

Mohlo by vás zajímat:  Květníkové hortenzie učarují každého bohatými květy a impozantním vzrůstem. Přichází ideální doba pro jejich zasazení

Višeň turecká (Prunus mahaleb)

Někdy se pro tento nenáročný keř používá název višeň mahalebka, jeho výhodou je, že rychle roste a nabízí záplavu krásných drobných květů.

Jilm sibiřský (Ulmus pumila)

Dalším nenáročným keřem je jilm sibiřský, který může ročně přirůstat až o více než jeden metr. Jedná se o velmi nenáročnou dřevinu a dobře se tvaruje. Musí se pravidelně stříhat, protože opravdu rychle roste.

Zdroj: https://www.woodlandtrust.org.uk/blog/2022/10/9-best-hedge-plants/
Přidat na Seznam.cz