Flowers Gladiolus Yarrow Flowerbeds Garden Against Backdrop Sky Trees

Zahrada plná vůní se promění v malý kousek ráje. Květiny mohou vonět od jara do podzimu

Při zakládání zahrady musíte myslet nejen na to, jaké rostliny vysadíte. Nutné bude také vyplnit prostor vůněmi. Pokud vhodně zvolíte rostliny, keře nebo stromy, docílíte toho, že se v zahradě budete cítit jako v ráji. Hodně k tomu přispějí právě vůně, které budou rostliny vydávat. Jejich aroma může velmi ovlivnit naši náladu, i když si to nepřiznáme. Některé nám mohou připomenout dětství, jiné zase negativní události.

Jak vysadit rostliny, aby se navzájem doplňovaly?

Při zakládání zahrady musíte myslet nejen na to, jaké rostliny vysadíte, ale také na to, jestli se jejich vůně nebudou navzájem tlouct. Některé květiny totiž voní přes den, jiné zase jen v noci. V první řadě nedávejte do jednoho záhonu rostliny, které budou kvést najednou. Jestli na zahradě nemáte moc místa, asi vám jiná možnost nezbývá, pokud ale máte prostor, dejte ho také rostlinám.

Mohlo by vás zajímat:  Nádherné růže jsou častým cílem škůdců i chorob. Jejich krásu zachrání přírodní postřik

Rostliny s jemnou vůní vysaďte na místa, která jsou chráněna před větrem. Vhodný bude například živý plot, protože vůně se pak nebude tolik rozptylovat. Levandule voní nejvíce, pokud má dostatek slunce, a potřebují ho také ostatní bylinky. Zahradu pak můžete mít voňavou od jara až do podzimu, pokud si dobře rozvrhnete, kam jakou květinu zasadíte.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak rostliny vysazovat podle ročního období?

Na jaře kvetou narcisy, fialky a také aromatické hyacinty. Když začnou odkvétat, můžete na jejich místo vysadit šeříky nebo růže. Ohledně šeříků si můžete vybrat druhy, které budou kvést v různou dobu. Vinná réva je velmi oblíbenou rostlinou v zahradách, která má také krásnou vůni. Květen je asi nejlepším měsícem, co se týče vůní v zahradě.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny doma i na zahradě potřebují pravidelný ořez. Díky němu budou dobře růst i plodit

V létě se můžete těšit z dalších vonných květin. Z trvalek můžeme zmínit denivky, které mají vůni intenzivní. Vysadit si ale můžete také kanadský plamenec nebo pivoňku z Číny. Některé odrůdy růží kvetou po celé léto, takže si jejich vůni užijete opravdu dlouho. Na podzim pak nastává čas na vřesy. Ty jsou velmi oblíbenou rostlinou. Mezi ně můžete vysadit také azalky, protože mají podobné nároky na pěstování.

Zdroj: https://www.longfield-gardens.com/article/How-To-Design-A-Fragrant-Garden
Přidat na Seznam.cz