Blueberries Ripening Bush Close Up

Borůvky potřebují pro bohatou úrodu kvalitní hnojivo. Vyrobit lze i domácí

Domácí plodiny vždy chutnají nejlépe. Jinak tomu není ani v případě populárních amerických borůvek. I jen pár keříků dokáže poskytnout bohatou úrodu. Jarní hnojení zabezpečí správný růst a velkou úrodu. Záleží na čase hnojení, ale i na jeho dávkách. Zjistěte, jak se o borůvky správně postarat.

Speciální nároky

Mezi lidmi je velmi rozšířené pěstování právě americké borůvky. Je však třeba brát v potaz její poměrně speciální požadavky na substrát, ve kterém rostou. Prospívat budou v humózní, vlhké, propustné, ale zejména kyselé půdě. Upřednostňují slunečná místa, kde moc nefouká. Důležité je i pH, které má půda. Mělo by se pohybovat v rozmezí 3,5–5. Pokud nebudete schopni zajistit tyto podmínky, žádné úrody se nedočkáte.

Mohlo by vás zajímat:  Mandarinky po celý rok posilují imunitu a chrání zrak. Tím ale jejich prospěch nekončí

Pozor na čas a dávku hnojiva

Dostatek hnojiva je pro borůvku velmi důležitý, avšak nikdy to nepřežeňte. Správný čas a dávka jsou klíčové, jinak byste mohli rostlině uškodit. Na podzim vyžaduje hořčík, draslík a fosfor. Na jaře hnojte ve třech fázích dusíkatými hnojivy. Hnojit by se mělo v březnu po odkvětu, začátkem června a naposledy na konci července.

Zdroj obrázku: Freepik

Dusík je základ

Zjara je možné borůvkám dusík poskytnout v podobě dusičnanu amonného, síranu amonného či močoviny v dávce 30–50 kg/ha. Dusík je základním prvkem pro silný růst keřů. Tato látka zajistí nejen zdravé keře, ale také hojnou úrodu. Látky je možné aplikovat buď jako rozpuštěné ve vodě k zalévání, nebo je můžete jen aplikovat pod daný keř.

Mohlo by vás zajímat:  Rozinky nejen do buchet. Ve formě tinktury podporují pohyb střev a detoxikaci

Vhodná přírodní hnojiva

Na americké borůvky je možné použít i přírodní přípravky, ale není to tak jednoduché. V případě, že víte, že máte opravdu kyselou půdu, můžete použít hnůj ze zeleniny. Lze ale také zužitkovat prošlý chléb. Na 1,5 kg chleba bude třeba 10 litrů vody. Dejte pár dnů chléb ve vodě na teplé místo a občas promíchejte. Následně zalijte borůvky 2 litry takto připraveného hnojiva.

Zdroj: https://extension.uga.edu/publications/detail.html?number=C1163
Přidat na Seznam.cz