Close Up Picture Hand Watering Sapling Plant

Jarní příprava zahrady: péči potřebují záhony i trávník, sázet můžeme první zeleninu

Konec zimy vždy přináší nové výzvy, obzvlášť pokud máte zahradu. Chcete mít na podzim bohatou úrodu zeleniny nebo si vypěstovat pár trvalek? Pak je potřeba se zavčas připravit!

Co jste na podzim nestihli, už nedoženete. Stále je ale možné získat za pár měsíců rozkvetlý záhonek či lákavou předzahrádku.

Připravte záhonky

To se týká záhonu, který jste využívali předchozí sezónu, ale postarat se o půdu musíte i v případě, že zakládáte zcela nový. Co v tomto případě udělat?

  • Zbavit půdu drnů.
  • Vybrat veškerý plevel z půdy – ručně či pomocí nástrojů.
  • Důkladně záhon zrýt.
  • Zapracovat do zeminy kompost.
Mohlo by vás zajímat:  Drenážní vrstva udrží domácí rostliny v kondici, materiálu se meze nekladou

Postarejte se o ovocné stromy a keře

Jelikož je ještě zima, mají dřeviny období vegetačního klidu. Je to ideální doba pro jejich základní prostříhání, než na jaře začne příroda opět bujet. V případě, že chcete tuto sezónu využít postřiky, je ideální doba během února. Uchráníte tím stromy a keře před napadením škůdci a dalšími chorobami.

Zdroj obrázku: Freepik

Předpěstujte si sazeničky

Pokud se chcete letos radovat z brzké úrody, již nyní si můžete předpěstovat sazeničky zeleniny. Především druhy, které rostou déle, jako je květák, rajčata a papriky. Předpěstujte je buď doma za oknem, nebo ve vytápěném skleníku v kvalitním substrátu. Vysévat můžete i bylinky – bazalku, majoránku nebo šalvěj. Přímo do půdy se mohou vysadit ředkvičky, které jsou nenáročné na teplotu – ideálně je můžete vysít do připraveného skleníku. Jde o druh zeleniny, který se dá vysévat prakticky celoročně.

Mohlo by vás zajímat:  Dárek, který potěší každého: rostlina v květináči udělá radost krásným vzhledem i praktickou stránkou

Pečujte o trávník

Pokud máte ambice založit zcela nový trávník, je již na čase začít s přípravnými pracemi. Údržba starého spočívá především v odstranění krtinců, listí a všeho, co na své zahradě nechcete. Trávník je možné i vápnit pomocí hašeného vápna a také pohnojit kompostem, ale to už nepatří k nezbytným úkonům.

Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/yard/garden-care/spring-gardening-checklist/
Přidat na Seznam.cz