Plytvani1

Plýtvání jídlem je globální nešvar, který zatěžuje životní prostředí. I malé změny znamenají hodně

Nadměrné vyhazování potravin není problém jen u nás v Česku, ale jedná se o problém celosvětový! Je známo, že se na světě vyhodí přibližně 1,3 miliardy tun potravin, což je třetina vyrobených potravin vůbec. Jedná se o vysoké číslo, a když se ohlédneme na životní prostředí, není to pro něj nic přínosného. Také se vám stává, že koupíte šunku, kterou rozbalíte a za pár dní ji vyhodíte? Nedělejte to a raději zkuste určité změny, které zamezí plýtvání s potravinami.

Jaké jsou důvody plýtvání potravinami

Důvodem je především snadná dostupnost všech potravin. V každém, ať už menším, či větším, obchodě na nás číhá široký výběr všelijakých potravin, kterým jednoduše neodoláme a koupíme je. Bohužel tento rozmar nás nutí k nakupování, ale neuvědomujeme si, že potraviny ani nestihneme sníst. Proto byste měli nad nákupem uvažovat nebo si dělat seznamy.

Mohlo by vás zajímat:  Jedlá soda je spojencem každého zahradníka. Rostliny zbaví škůdců a vypořádá se s plevelem
Zdroj obrázku: Freepik

Plánování jídla

Předcházejte plýtvání jídlem tím, že si začnete psát nákupní seznamy, nejlépe týdenní. Pokud nákupy budete plánovat, můžete si tak dopředu rozvrhnout, co budete během týdne vařit, co dáte dětem na svačinky a brzy jistě zjistíte, že neplýtváte potravinami, ale také nějakou tu korunu ušetříte.

Velikost porce

Další důležitá věc je uvážlivé chystání porce pro každého člena z rodiny. Jistě jste si všimli, že mnohdy na talíř naservírujete větší množství jídla, které není snědené a vy je následně vyhodíte. Tomuto se říká plýtvání jídlem a je zbytečné. Nabírejte raději méně jídla, lepší bude, aby si každý z rodiny ještě jednou přidal, pokud bude mít málo.

Mohlo by vás zajímat:  Plýtvání potravinami jde jednoduše předejít. Vše záleží na tom, jak jídlo skladujeme
Zdroj obrázku: Freepik

Řiďte se podle FIFO

Zkontrolujte datum expirace a podle toho potraviny skladujte. Pokud budete znát přesné datum spotřeby, budete vědět, jakou potravinu dříve sníte. Takové potraviny, které prochází dříve, umístěte dopředu lednice, ty s pozdějším datem můžete zastrčit.

Sdílejte jídlo

Zjistili jste, že jídlo nestihnete sníst? Pokud jste si toho všimli, vezměte jídlo raději do práce a sdílejte ho s ostatními. Většina spolupracovníků bude mít jistě radost. Věřte, že těchto několik málo způsobů dokáže zabránit plýtvání jídlem a ušetřit peníze.

Zdroj: https://foodprint.org/issues/the-problem-of-food-waste/
Přidat na Seznam.cz