Levandule1

Zázračné účinky levandule si můžete dopřát díky sušené bylince i domácímu oleji

Levandule je rostlina, kterou můžete použít nejen v kuchyni při vaření čaje, ale účinně bojuje proti molům a nespavosti nebo ulevuje bolavým kloubům. Připravit si z ní můžete olej nebo ji sušenou vložit do bavlněného sáčku a dát pod polštář na dobré spaní. Přinášíme několik zajímavých receptů, díky kterým si levanduli zamilujete.

Příprava čaje i oleje je snadná

Odvar z levandule můžete vypít nebo ho také inhalovat, čímž podpoříte nemocné dutiny. Pokud si ji vložíte pod polštář, zbavíte se stresu a budete spát jako miminko. Jestliže si chcete udělat čaj, který podpoří trávení, připravte 2 lžíce sušené levandule a 2 hrnky vroucí vody. Levandule má stejné vlastnosti jako meduňka, uklidňuje a zbavuje stresu.

Mohlo by vás zajímat:  Ve stínu na zahradě poroste řada druhů zeleniny i některé bylinky
Zdroj obrázku: Freepik

Levanduli nasypte do vroucí vody, zakryjte a nechte 15 minut louhovat. Poté sceďte a čaj vypijte. Můžete ho popíjet až třikrát denně. Jestli ale trpíte na žaludeční vředy nebo máte nemocná játra či ledviny, levanduli neužívejte. Pokud trpíte bronchitidou nebo jste silný kuřák, doporučuje se levanduli inhalovat. I tady stačí dvě věci: 2–3 kapky levandulového oleje a mísa s teplou vodou.

Éterický olej přidejte do vody a vdechujte nosem páru, vydechujte ústy. Dělejte tak po deset minut. Můžete si také přidat několik kapek do horké koupele, která bude mít stejné účinky. Inhalaci ale neprovádějte, pokud máte hlad nebo jste těsně po jídle.

Mohlo by vás zajímat:  Známé koření se postará o zdraví těla i mysli, provoní domov a zbaví ho škůdců
Zdroj obrázku: Freepik

Na bolest kloubů skvěle funguje levandulový olej

Na jeho výrobu budete potřebovat 15–30 kapek levandulového oleje a 50 ml rostlinného oleje. Obě suroviny smíchejte a malé množství vtírejte do bolavého kolena nebo loktu tak dlouho, dokud se olej nevstřebá. Masáž můžete opakovat každý večer, je nutné, aby klouby poté byly v teple. Levandule také uleví od kožních problémů, pomůže v boji proti akné.

Stačí smíchat 2 lžíce sušené levandule s 2 lžícemi sušeného heřmánku. Nasypte obojí do plátěného sáčku, zavěste pod kohoutek, kterým teče teplá voda, a máčejte asi 15 minut. Koupel vás skvěle uklidní a uvolní celé tělo. Na nespavost si dejte levanduli pod polštář, přidat můžete sušené chmelové květy.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/what-lavender-can-do-for-you
Přidat na Seznam.cz