Mech1

Mech v lese je krásný, na zahradě ale škodí. Seberte mu podmínky k životu

Mech najdete nejen v lese, ale může na vás číhat také na zahradě nebo chodníku kolem vašeho domu. Odčerpává z půdy živiny a také bere vodu. Šíří se velmi rychle a trávník poté ztrácí svou svěžest – začíná žloutnout a stébla trávy se mohou ztenčit.

Jak trávu ošetřit, a zabránit tak růstu mechu a dalších lišejníků?

Mech roste velmi rychle, pokud má k tomu dobré podmínky. Miluje stín a vyhýbá se slunci, což poznáte i během procházky po lese. Mech najdete hlavně pod stromy, kde se slunce vyskytne jen velmi výjimečně. Šíří se na místech, kde není uvolněná půda. Může trávě sebrat živiny, vzduch i kyslík a místo, na kterém mech roste, vytvoří vrstvu organické hmoty.

Mohlo by vás zajímat:  Citronová koupel je nejlepší relaxace po náročném dni. Dokonale uvolní a podpoří detoxikaci
Zdroj obrázku: Freepik

Pravidelně byste měli kontrolovat stav půdy, na které máte pozemek s trávou. Pokud bude mít kyselé pH, mechu se tam bude velmi dařit. Abyste pH změřili, kupte si tester nebo měřič kyselin a použijte je každé tři až čtyři roky. Testujte na několika místech na zahradě. Nežádoucí lišejník se často objeví na místech, kde máte vysazené jehličnaté stromy. Je dobré na to při vysazování stromů pamatovat.

Důsledně odstraňujte celé trsy mechu a poté eliminujte podmínky vhodné pro jeho růst

O zahradu je potřeba se starat, takže je nutné zastříhávat větve stromů a keřů, které máte na pozemku. Půdě se bude lépe dýchat a zabráníte tím množení lišejníků. Trávník musíte pravidelně zalévat, ale nesmíte ho přelít, protože se v něm mechu bude dařit a bude se rychle rozrůstat. Dalším způsobem je pravidelně půdu kypřit. Nejdříve se zbavte mechů a plsti, tím odstraníte i nadbytečnou vlhkost.

Mohlo by vás zajímat:  Správně spařit zelí už dnes umí málokdo. Moderní metody ho ale připraví stejně dobře
Zdroj obrázku: Freepik

Tráva samotná nejlépe roste při správné kyselosti půdy. Pokud je podklad příliš kyselý (pH pod 5,5), raději použijte přípravky s vápníkem, a až zahradu posekáte, opatrně tento prostředek nastříkejte nebo rozetřete po trávníku. Na mech mnohdy nefungují chemikálie nebo herbicidy, pomůže jen pravidelné vytrhávání. Velmi často se mech objevuje mezi dlažebními kameny na chodníku. Můžete použít spreje na odstranění, existují také tlakové čističe nebo vyzkoušejte starý dobrý ocet s vodou.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/foliage/moss/killing-moss.htm
Přidat na Seznam.cz