Cucumber Beds Vegetable Garden Agriculture Small Business Selfsufficiency

Pěstování zeleniny má přísná pravidla. Okurky vedle sebe jen tak něco nesnesou

Při pěstování okurek je důležitá nejen poloha, zalévání a hnojení, ale také výběr správné společnosti pro vývoj rostlin. Promyšlené plánování zeleninové zahrady zaručí svěží růst a bohatou úrodu okurek v letní sezóně. Některé rostliny ovlivňují nejen zlepšování kvality půdy ale i zvýšení ochrany před škůdci.

Co brát v úvahu při výsadbě

Uspořádání zeleninové zahrady by neměla být náhoda nebo výsledek improvizace. Je třeba vzít v úvahu principy vzájemné interakce různých druhů pěstovaných rostlin a okrasných květin. Je důležité, aby si navzájem nekonkurovaly v potřebě živin a aby kořenové systémy nezasahovaly do vzájemného vývoje.

Mohlo by vás zajímat:  Péče o jehličnany v zimě: správná ochrana udrží pH půdy a předejde nebezpečnému schnutí

Jedním z klíčových faktorů je i chemická interakce látek vylučovaných různými druhy rostlin. Abyste získali co nejlepší výnos z okurkového záhonu, je třeba zkontrolovat informace o tom, co může být vysazeno vedle sebe. Představíme vám krátkého průvodce, díky kterému půjde plánování vlastní zeleninové zahrady jako po másle.

Zdroj obrázku: Freepik

Bylinky vedle okurek

Chcete-li dát aromatické rostliny do záhonu s okurkami, měli byste zachovat umírněnost. Někteří zkušení zahradníci věnují pozornost skutečnosti, že bylinky mohou ovlivnit chuť okurek. To však neznamená, že se jich musíte úplně vzdát. Mnohé z nich mohou být přínosem pro naše plodiny. Bazalka například zabraňuje výskytu padlí, houbové choroby, která trápí mnohé milovníky domácích okurek. Koriandr a oregano, často používané v našich kuchyních, zasaďte vedle okurek, protože jejich přítomnost má pozitivní vliv na růst zeleniny.

Mohlo by vás zajímat:  Zdraví těla začíná ve střevech. Většina lidí si tento orgán systematicky ničí

Ze zeleniny se bude okurkám dařit například vedle luštěnin, jako jsou hrášek, fazole a zelené fazolky. Jsou pro okurky skvělé, protože odebírají dusík ze vzduchu a obohacují jím půdu. To je složka potřebná pro růst okurek. Bez něho vaše úroda nebude tak bohatá. Z kořenové zeleniny můžete vedle okurek zasadit mrkev, řepu a petržel. Mají různé výživové potřeby a mají pozitivní vliv na provzdušnění půdy. A nakonec dobrými sousedy pro okurky jsou také brokolice, květák a zelí.

Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/cucumber-companion-planting-guide
Přidat na Seznam.cz