Refrigerator 1619676 1920

Chytré uspořádání potravin v lednici zamezí jejich rychlému zkažení a vyhození

Plýtvání a vyhazování jídla se stává v moderní době blahobytu stále větším problémem. Většina živitelů rodiny podniká v dobré víře velké nákupy a pak zjistí, že se jim v lednici kazí jídlo. Hranice mezi tím, co je nezbytně nutné nakoupit a co už je pouze rozmar, je poměrně tenká. Životnost potravin lze ale prodloužit i správným skladováním v kvalitní lednici.

Co by měla lednice umět

V prvé řadě je nutné sáhnout po spotřebiči s rovnoměrným chlazením. Tato funkce, někdy nazývaná jako DoorCooling, zajistí až o 30 % rychlejší a rozměrnější chlazení po celém prostoru lednice. Díky tomu zůstanou potraviny déle čerstvé a chutné. Občasné výkyvy teplot jsou zcela normální, ale neměly by překračovat půl stupně Celsia. Časté otevírání dvířek má za důsledek zvýšení teploty a potraviny se pak rychleji kazí. Existují lednice, které vás na otevřená dvířka upozorní zvukovým signálem.

Mohlo by vás zajímat:  Cukr na zahradě podpoří růst rostlin a potěší včely
Zdroj obrázku: Pixabay

Taktické rozmístění

Při ukládání potravin do chladničky byste se měli držet několika základních pravidel. Mléčné výrobky, zavařeniny a omáčky by měly být uloženy na nejvyšší poličce. Pod ně přijdou sýry a uzeniny. Uprostřed by mělo být vyhrazeno místo pro uvařená jídla, která zkonzumujete během několika dní. Do spodních zásuvek, kde je teplota nejnižší, pak přijde maso, zelenina a ovoce. Dvířka lednice bývají vybavena přihrádkami na potraviny, které nevyžadují silné chlazení. Řeč je o:

  • nápojích,
  • mléku,
  • kečupech a jiných dochucovadlech.
Mohlo by vás zajímat:  Klíště se nevyhýbá ani zahradám. Jednoduchý test prozradí, jestli jste v ohrožení i vy
Zdroj obrázku: Pixabay

Ideální vlhkost

V lednici by měly panovat ideální podmínky pro to, aby se potraviny nezačaly samovolně kazit. Kromě správné teploty je důležitá i vlhkost. Vysoká úroveň vlhkosti vytváří naprosto perfektní prostředí pro růst plísní a dalších mikroorganismů. Pokud vám vaše chladnička neumožňuje regulovat míru vlhkosti otočným knoflíkem, dejte pod vlhké ovoce a zeleninu papírové ručníky. Zapařené potraviny vyndejte z igelitových sáčků nebo do nich aspoň udělejte otvor.

Přidat na Seznam.cz