Oblíbená kořenová zelenina je nabitá zdravím, někteří by ji však měli konzumovat s rozumem
Kořenová zelenina je ideální pro přípravu polévek, omáček, ale i pod maso a jinam. Například z takové sladké mrkve lze připravit lahodný dort či buchtu. Jednoznačně je tato zelenina také bohatá na minerální látky a vitamíny. Lze ji uskladnit na delší čas, oproti například rajčeti nebo okurce. Rozhodně by u nikoho doma v lednici či spíži neměla chybět.
Někteří lidé by se měli mít na pozoru
Pokud zeleninu uvaříte, má vyšší glykemický index. Například vařený celer má IG 85, mrkev 80, řepa 65, což znamená, že se zvýší hladina glukózy v krvi. Proto by diabetici měli jíst zeleninu syrovou.
Červená řepa
Tato krásně červeně zbarvená zelenina vděčí za svou barvu betainu – látce, která dokáže inhibovat růst nádorových buněk. Čerstvě odšťavněná šťáva posiluje imunitní systém, podporuje tvorbu červených krvinek a ničí zánět. Čistí tělo od toxinů a předchází zácpě.
Petržel
Obsahuje éterické oleje, jejichž hlavními složkami jsou myristicin a apiol. Má močopudné účinky a dokonale působí na peristaltiku střev. Obsahuje dále vitamín C, E, a B. Mezi sloučeniny patří vápník, draslík, fosfor, železo, hořčík a antioxidanty zvané flavonoidy.
Celer
Pokud jste alergik, buďte s celerem velmi opatrní. Neměli byste ho jíst každý den. Pokud ale alergik nejste, dopřejte si ho častěji, nejlépe ve formě salátu. Zbaví vaše tělo toxinů a dodá energii. Má analgetické a protizánětlivé účinky. Také dokáže zmírnit bolesti při revmatu a dně. Během zimních měsíců doporučujeme pít šťávu z celeru pro podporu imunity.
Mrkev
Mrkev je dokonalým zdrojem betakarotenu a vitamínu A. Také bychom neměli zapomenout zmínit kyselinu listovou. Podporuje imunitní systém, udržuje zdravé oči a předchází šedému zákalu. Syrová mrkev obsahuje 13 kalorií a 1,8 gramů vlákniny.
Zdroj: https://www.webmd.com/diet/what-are-root-vegetables