Cibule Cesnek

První pomoc při nachlazení: česnek a cibule. Víme, který z nich pomůže víc

Jakmile se objeví první známky nemoci, jistě ihned sáhnete po osvědčených surovinách, které podporují imunitu. Patří mezi ně také česnek a cibule. Někteří lidé si vylisují stroužek česneku na chléb, jiní připravují cibulový sirup, aby nemoc ukončili co nejdříve. Který z těchto táborů má ovšem pravdu a používá ten nejlepší možný lék? Na to se dnes podíváme.

Jak je na tom cibule?

V dřívějších dobách si s sebou námořníci brali na moře hodně cibule. Měla samozřejmě velký vliv na chuť pokrmů, ale také je díky vysokému obsahu vitamínu C chránila před kurdějemi. Navíc jim pomáhala také zvládat bakteriální infekce, na které se dnes používají antibiotika. Některé z nich jsou proti antibiotikům odolné, ale cibule na ně již dříve hodně pomáhala.

Mohlo by vás zajímat:  Brambory potřebují stálý přísun vody a živin. Sklizeň pak bude bohatá
Zdroj obrázku: Freepik

Nemusíte být samozřejmě námořník, abyste ocenili pozitiva této zeleniny. Oblíbeným domácím prostředkem proti nachlazení je cibulový sirup. Příprava je jednoduchá. Nakrájíte cibuli, zasypete ji pár lžícemi cukru a necháte asi den, než pustí šťávu. A máte sirup hotový. Navíc i samotná vůně cibule může pomoci vašemu ucpanému nosu. Mimo jiné posílí i vaši imunitu, protože obsahuje fosfor, hořčík, síru a zinek.

Česnek je na tom stejně dobře

Tato aromatická surovina je úžasným pomocníkem v boji proti virovým respiračním onemocněním. Za svou účinnost vděčí především chemické sloučenině s názvem alicin a velkému množství esenciálních olejů. Můžete ho proto použít při nachlazení, ale také například při zánětu průdušek nebo zápalu plic. Navíc díky němu posílíte imunitu.

Mohlo by vás zajímat:  Jak se uchovává křen
Zdroj obrázku: Pixabay

Vysoké dávky česneku zvyšují imunitu jedinců až o 60 procent a v případě infekce v těle výrazně zkracují dobu trvání nemoci. Alicin se sice nachází i v cibuli, ale jeho množství je mnohem nižší než v česneku. Ideální je jíst syrový česnek. Pokud vám vadí jeho ostrá chuť a zápach, můžete v lékárně sáhnout po česnekových tabletách, které vás toho ušetří, a přitom získáte stejné účinky. Mnoho lidí sází také na teplý nápoj z mléka, česneku a medu.

Zdroj: https://versus.com/en/garlic-vs-onion
Přidat na Seznam.cz