Salad 2850199 1920

Kouzelný koriandr je nejen výborné koření, má také skvělé účinky na zdraví

Koriandr patří spolu s kurkumou a kmínem do skupiny bylin, které mají velkou sílu. Je to účinný antioxidant, který obsahuje sloučeniny bojující proti volným radikálům. Také zvyšuje libido a váže těžké kovy. Koriandr se používá při léčbě otravy jídlem, podporuje produkci pankreatických šťáv a uvolňuje plyn. 

Koření mohou používat lidé se zvýšenou hladinou cukru v krvi

Jaké další výhody má koriandr? Kde koupit ten nejlepší a lze si ho vypěstovat doma? Jeho použití v kuchyni je široké. Přezdívá se mu čínská petrželka a není domácnost, kde by se nevyskytoval.

Mohlo by vás zajímat:  Čaj z chryzantémy může prodloužit život. Jedinečně působí na pokožku, metabolismus i zdraví kostí
Zdroj obrázku: Pixabay

U koriandru se dá využít celá rostlina. Je to bylinka, která je nenáročná na pěstování a u nás je známá hlavně jako koření. Její listy se mohou přidat do omáček, polévek, zeleninových směsí nebo i pod maso. Listy si můžete zamrazit s trochou vody nebo je také usušit, ale to už nebudou mít tak výraznou a dobrou chuť. 

Listy se používají až na závěr tepelné úpravy, aby neztratily aroma a chuť. Jsou dobré s kokosovým mlékem, okurkou, hodí se do zeleninových salátů, k mořským plodům nebo luštěninám. 

Mohlo by vás zajímat:  Vlastnoručně sesbírané a usušené bylinky prospějí nejvíce. Ty nejlepší rostou všude okolo nás

Existují dvě varianty koriandru

Kulatá semena má marocká varianta a protáhlejší semena indická. Každá má navíc odlišnou chuť, obě varianty se ale skvěle doplňují. Plody byliny se sklízí, když zhnědnou. Praží se na pánvi na sucho a po rozemletí se dávají do kořenicích směsí.

Zdroj obrázku: Pixabay

Plod koriandru se používá do sladkých pokrmů jako součást sušenek a ovocných dortů nebo se může přidat do ovocných kompotů. Dobře se kombinuje s houbami, rybami, kuřecím nebo vepřovým masem. Hodí se k ostatnímu koření, mezi které patří chilli, pepř, nové koření nebo hřebíček. 

Mohlo by vás zajímat:  Jitrocel roste na všech loukách a je škoda ho nevyužít. Jeho přínos pro zdraví je obrovský

Kořen koriandru se používá stejně jako zázvor. Můžete ho nechat vařit ve vývaru nebo přidat k dušeným či zapečeným směsím ze zeleniny. Koriandr podporuje trávení, má protizánětlivé účinky, působí proti nadýmání a podporuje činnost jater.

Přidat na Seznam.cz