Cotoneaster 2619492 1920

Přírodou proti emisím z výfukových plynů. Skalník je dokonalý keř pro čištění vzduchu

S přibývajícím počtem automobilů i stále hustější zástavbou roste také znečištění ovzduší v okolí rušných silnic a křižovatek. Odborníci zjistili, že irga neboli skalník pohltí mnohem více škodlivých látek z ovzduší než běžné keře.

Zdroj obrázku: Pixabay

Rostliny jako součást zástavby

Klimatické a společenské změny vedou odborníky k řadě výzkumů také v oblasti zjišťování vlivu specifických druhů rostlin na život v obcích a městech. Jednou z takových super rostlin je například břečťan, který se dostává do popředí v souvislosti s klimatem ve městech. Jedná se o pokryvnou rostlinu, která dokáže zchladit vnitřní prostory budov a vnější klima v rozpálené zástavbě a navíc ve svém prostředí zadrží také vláhu. Odborníci z Královské zahradnické společnosti (RHS) podrobili výzkumu také skalník. Prokázali, že tento nevýrazný a běžný keř dokáže absorbovat o 20 % více emisí z výfukových plynů než jiné keře, za týden totiž pohltí živý plot ze skalníku stejné množství škodlivin, jako vypustí automobil při jízdě do 500 km vzdálené destinace. Skalník by tak mohl být ideálním keřem pro osázení okolí frekventovaných silnic a míst exponovaných silným znečištěním emisemi projíždějících automobilů.

Mohlo by vás zajímat:  Proti mšicím na růžích lze aplikovat roztok z mýdla, kopřivy nebo česneku
Zdroj obrázku: Pixabay

Pěstování skalníku

Skalník je stálezelený a na podmínky nenáročný keř. Některé varianty jsou plazivé a pokrývají půdu, jiné lze využít do živého plotu. Listy skalníku zkrášlují okolí matně zelenou barvou. Rostlina dobře prosperuje v místech, která jsou chráněná před průvanem. Nevadí jí plné sluneční světlo ani pěstování v polostínu. Zemina by měla být propustnější. V případě těžší půdy ji lze provzdušnit přídavkem štěrku nebo písku, aby docházelo k odvodu přebytečné vody. Skalník je ozdobný svým drobným bílým květem a později také červenými bobulemi, které jsou mírně jedovaté. Keře dobře tolerují prořezávání, vhodnou dobou je počátek jara.

Přidat na Seznam.cz