Lovage 2370816 1920

Čerstvé listy libečku se v kuchyni neztratí. Kromě nezaměnitelného aroma dodají neuvěřitelné množství prospěšných látek

Dříve nebylo zahrádky, kde by nerostl libeček. Používal se jako přírodní maggi do polévek, omáček, pod maso nebo do studené kuchyně pro přípravu bylinkového másla nebo do pomazánek. Pro zvýraznění chuti se používají čerstvé i sušené listy, kořen i oddenky. Libeček má široké použití také v rámci lidového léčitelství, ve středověku byl podáván při celé řadě zdravotních obtíží a inspirovat se můžeme ještě dnes!

Jedinečná chuť a aroma

Čím je tato bylinka jedinečná? Především chutí a nezaměnitelnou vůní, k tomu se libeček snadno pěstuje na zahrádce nebo v květníku na balkoně. Nejčastěji se pro dochucení pokrmů používají listy, které připomínají ty celerové. Také chuť bývá přirovnávána ke kombinaci petržele a celeru. Libeček je bohatý na vitamíny C a A, flavonoidy, silice, jako jsou terpineol, kumarin či karvakrol, třísloviny, polyfenoly, kumariny a další organické sloučeniny, například ftalidy nebo estery. Všechny tyto látky mají velkou schopnost posílit zdraví a léčit mnoho neduhů.

Mohlo by vás zajímat:  Házet plevel na kompost je omyl. Ostatní rostliny na zahradě mohou využít jeho skvělé účinky
Zdroj obrázku: Pixabay

Při infekcích močového měchýře i pro posílení cév

Libeček je velmi účinný pro posílení obranyschopnosti, reguluje trávení a pomáhá zmírnit plynatost. V minulosti se používal pro podporu chuti k jídlu při nechutenství nebo bolestech břicha, kromě toho je lékem při opakovaných zánětech močového měchýře. Je přírodním diuretikem a zbavuje bolestí hladkého svalstva. Doporučuje se také při potížích s menstruací. Obsažený rutin, flavonoid, posiluje pružnost cév, je ideální při léčbě křečových žil nebo hemoroidů.

Odvar z libečku pro zdraví

Listy libečku lze přidávat čerstvé nebo sušené do pokrmů, ale hodí se připravit také odvar, který se pravidelně pije pro posílení zdraví. Lžičku sušeného nebo lžíci čerstvého libečku stačí zalít sklenicí vody, přivést k varu a hned scedit. Po mírném vychladnutí lze okamžitě pít, pro úlevu při infekcích nebo zánětech se doporučují dva šálky denně. Při pravidelném pití jeden. Odvar z libečku by neměly pít těhotné a kojící ženy, není vhodný ani pro pacienty s dlouhodobými ledvinovými potížemi.

Zdroj: https://www.rxlist.com/lovage/supplements.htm
Přidat na Seznam.cz