Jezírko či malý rybníček dodá každé zahradě osobitý ráz, celek doplní krásné rostliny

Jaké rostliny lze pěstovat u rybníku či jezírka na zahradě? Je jich mnoho a ty nejlepší z nich bychom vám rádi představili. O tom, že rybníček či jezírko u domu zlepšuje mikroklima, nemusíme vyprávět. Jejich další výhodou je to, že láká hmyz, ale i drobnou zvěř, kterou můžete zachránit před žízní. Navíc i vy si užijete krásu této dekorace. Jaké rostliny zvolit?

Lekníny

Lekníny jsou krásné rostliny pro rybníky i jezírka. Existuje velké množství odrůd s různou hloubkou výsadby, takže každý si dokáže vybrat. Kvetou od června do října. Doporučujeme je zasadit do košíků s úrodnou půdou. Také bychom rádi upozornili, abyste lekníny sázeli do vody, která je nehybná, jinak lekníny nekvetou. Pokud máte jezírko s fontánou, leknín bude mít krásné listy, ale nepokvete.

Mohlo by vás zajímat:  Africká fialka může kvést několikrát do roka. Trocha kávy jí dodá energii
Zdroj obrázku: Freepik

Stulík žlutý

Této rostlině se bude dařit nejlépe ve stojaté vodě. Miluje plné slunce i polostín. Dokonce je stulík známý pro své protinádorové vlastnosti. Zraje nad hladinou, a jakmile květ odkvétá, stahuje se pod hladinu. Kvete od května až do srpna a jeho květy přenádherně voní.

Bahenní pomněnka

Překrásná rostlina s drobnými modrými květy a žlutým středem. Potřebuje mnoho vláhy, takže se jí bude dařit nejlépe na okrajích jezírek či rybníčků. Kvete dlouhou dobu, a to od jara až do konce léta. Stonky mohou dorůst až do čtyřiceti centimetrů. Miluje bohatou půdu na dusík.

Zdroj obrázku: Freepik

Kosatec žlutý

Kosatec žlutý může na okrajích rybníků dorůst až do dvou metrů! Jeho oddenky musí být vysazeny hluboko, přibližně až do dvaceti centimetrů. Kořenový systém se rychle rozrůstá, a absorbuje tak velké množství živin. Dokáže čistit vodu, takže se nemusíte bát vodních řas, které ničí krásu samotného jezírka.

Mohlo by vás zajímat:  V písku nemusí růst pouze sukulenty, zasadit do něj lze i jiné, méně odolné druhy

Tokozelka nadmutá

Velmi zvláštní název vystihuje překrásnou rostlinu, někdy nazývanou vodní hyacint. Pochází z tropických zemí, proto je u nás v Česku považována za jednoletou rostlinu. Nevyžaduje výsadbu. Stačí, když ji umístíte na hladinu vody, a tokozelka si již poradí. V horkém létě kvete fialově. Také se jedná o dobrý filtr, který zabrání růstu řas.

Zdroj: https://www.gardeningchores.com/aquatic-pond-plants-for-water-garden/
Přidat na Seznam.cz