Flowers 10201 1920

Hřbitovní kvítí se hodí i na zahradu, nepřinese smutek, ale rozsvítí pochmurné dny

Chryzantémy jsou u nás nejčastěji spojovány se svátkem zemřelých. V ono období často zdobí hroby našich blízkých. Nicméně tento zvyk pomalu začíná být přežitkem a chryzantémy se konečně začínají dostávat i do podzimních zahrad, aby je rozzářily svými kouzelnými barvami. 

Výjimečnost ve více oblastech

Chryzantémy jsou vskutku obdivuhodné květiny a stojí za to vypěstovat si k nim krásný vztah. Vždyť v Japonsku jsou přezdívány květinami císařů. Umí dokonce i léčit, jelikož v čínské medicíně se vytváří odvar z květů, listů a kořene účinný proti infekcím a horečce. Ale aby toho nebylo málo, podle výzkumů tato květina dobře zpracovává oxid uhličitý a dělá náš vzduch o něco čistší, doporučují se proto do vnitřních prostor jako skvělé čističky vzduchu.

Mohlo by vás zajímat:  Muškáty dobře pokvetou na slunci, potřebují také dostatek vody a živin
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Rozkvetlá zahrada i na podzim 

Jelikož chryzantémy kvetou především na podzim a v zimě, dokáží jejich květy v tomto ponurém počasí zútulnit i ten nejodlehlejší kout. Přestaňte si chryzantémy konečně spojovat především se zármutkem a vytvořte si na vaší zahradě líbezné zákoutí plné barev. Doporučují se třeba pro zpestření příjezdových cest, skalek nebo do domácností. Chryzantémy nevyžadují mnoho péče, jen během dlouhodobého sucha potřebují pravidelné a šetrné zalévání.

Předem se rozhodněte, kde je chcete mít

Vězte, že chryzantémy, jež byly zakoupeny v květináčích před dnem Všech svatých, bohužel zimu nepřežijí. Mělký kořenový systém je citlivý na nízké teploty, a proto rostlina během mrazů rychle hyne. Chcete-li mít krásnou zahradu zdobenou chryzantémami, stojí za to je vysadit o něco dříve. K pěstování na záhonku jsou totiž přímo určené sazenice, které se vysazují nejlépe už na jaře. Naopak chryzantémy v květináčích jsou schopné přečkat zimu ukryté na studených chodbách či v předsíních.

Mohlo by vás zajímat:  Do stinných koutů na zahradě se hodí několik zajímavých druhů rostlin
Zdroj obrázku: Pixabay.com

I venku potřebují tu správnou péči

Za to, že chryzantéma bude krásně kvést, vyžaduje na oplátku výživné hnojení. K základnímu typu hnojiva proto klidně přidejte ještě ta vícesložková. Chryzantémy zalévejte nejlépe ke kořenům a v deštivém období je zbavte spodních listů. Nejraději pobývají chryzantémy na světlém, slunci dostupném místě. Zároveň by mělo být místo chráněno před chladnými poryvy větru, proto je lepší vyhnout se východní a severní expozici. Mají přitom rády těžší půdu, kterou je však nezbytné kypřit. 

Přidat na Seznam.cz