Jezirko1

Po zahradním jezírku touží každý. Dejte mu ten pravý ráz správnými rostlinami

Malý rybníček či krásné jezírko je snem mnoha majitelů domu se zahradami. Možná že se letošní léto nechystáte na dovolenou, ale plánujete zvelebování zahrady a tvoření právě jezírka. Pokud ano, poradíme vám, jaké rostliny k jezírku zvolit. Takové rostliny poskytují nejen krásný pohled, ale také azyl pro ryby a filtraci vody, což je ideální v boji proti řasám.

Na břehy jezírek

Rostliny, které budou zasázené na okrajích jezírek vytvoří krásnou hranici mezi trávníkem a vodní plochou a navíc dostatečně zpevní okraje. Pro takové podmínky budou vhodné kosatce, kalamus, pomněnky, čajová růže, mochna, šmel a jiné.

Mohlo by vás zajímat:  Pozor na rady z internetu, některé mohou rostlinám uškodit
Zdroj obrázku: Freepik

Pro mělkou vodu

Pro jezírka, která mají hloubku kolem padesáti centimetrů, budou vhodné rostliny jako je orobinec a jiné. Takové jezírko může být vhodné i pro žáby a ropuchy. Při výběru dalších rostlin řádně sledujte obal květiny s informacemi.

Pro hlubší vodu

Hlubší jezírko je většinou s hloubkou od padesáti až do sto padesáti centimetrů. V takových případech máte na výběr z mnoha okrasných trav, ale zapomínat byste neměli ani na lekníny. Krásně vypadá bílý i žlutý leknín. Poskytují dostatek kyslíku a můžete s nimi v jezírku chovat i ryby. Pokud se rozhodnete pro lekníny, doporučujeme vodu ničím nevířit, například fontánkou. Voda by měla být stojatá, aby lekníny kvetly.

Mohlo by vás zajímat:  Spokojené muškáty pokvetou celou sezonu, správné podmínky jim není těžké zařídit
Zdroj obrázku: Freepik

Rada na závěr

Pokud v jezírku nemáte vybetonované dno, lze rostliny zasadit přímo před napuštěním do půdy. V takovém případě je třeba půdu smíchat s pískem a jílem, ale očekávejte problematickou a náročnou údržbu. Další možností je pěstování přímo v truhlících umístěných v jezírkách. S jezírkem začněte nejlépe v březnu či dubnu. Rostliny, které jsou náchylné a potřebují teplo, vysazujte až v druhé polovině května. Pokud budete rostliny i hnojit, poskytněte jim takové hnojivo, které bude vhodné i pro vodu, abyste nenarušili ekosystém.

Zdroj: https://www.gardeningchores.com/aquatic-pond-plants-for-water-garden/
Přidat na Seznam.cz