Colorful Flower Snapdragon Antirrhinum Majus

Hledíky ozdobí každý slunný záhon. Díky banánovému hnojivu bohatě pokvetou

Hledíky nejsou na našich zahradách žádnou novinkou, ale v současnosti zažívají z mnoha důvodů renesanci. Jsou totiž krásné na pohled, navíc nejsou náročné na péči. V dobách našich babiček zdobily zápraží a předzahrádky jako letničky, dnešní kultivary se používají i jako interiérové rostliny, ve své domovině ve Středomoří pak rostou jako trvalky. Hledíky jsou každopádně ozdobou, která nesmí mezi pěstovanými okrasnými rostlinami chybět, ale pro svůj růst potřebují pravidelně přihnojovat. Jaké domácí hnojivo je nejúčinnější?

Hledíky uchvátí vzhledem

Krásně kvetou a jsou jako stvořené pro vytváření barevných shluků, které oživí i nejobyčejnější zahradu. Hledíky větší přišly do tuzemska z oblasti Středomoří a Blízkého východu. Mají vzpřímený vzrůst a bujné květy se šklebivou korunou. Hledíky jsou jednou z mála rostlin, které se do tuzemska dostaly jako okrasné a z klášterních zahrad se rozšířily nejen na běžné zahrádky, ale také do volné přírody, a lze je tedy spatřit jako neofyty též na loukách. Pěstují se jako letničky a existují v mnoha různých barvách, jsou živými dekoracemi, ale taktéž léčivými bylinami se stimulačními, protizánětlivými, detoxikačními a antipyretickými účinky.

Mohlo by vás zajímat:  Majestátní bugenvilea se ráda hřeje na slunci, bývá ale terčem mnoha nepřátel
Zdroj obrázku: Freepik

Bezpracné každoroční ozdoby

Krása bez práce? Ano, hledíky mohou zpříjemnit zahradu takřka bez práce, protože nejsou příliš náročné. To je důvod, proč hledíky potěší amatéry, kteří je mohou pěstovat na zahradě i v interiérech. Každopádně potřebují pro svůj růst dostatek slunce a úrodnou a propustnou zeminu s neutrálním až zásaditým pH. Hledíky potřebují pravidelnou zálivku, ale nesnesou přemokření. Odkvetlá kvítka se musí odstraňovat. A jak docílit bujného růstu a bohatých květenství?

Hnojivo z banánové slupky

Odpověď se skrývá v přihnojování, kdy je možné použít běžná domácí hnojiva, která nestojí vůbec nic. Příkladem je hnojivo připravené z banánových slupek, které ocení příznivci zero waste životního stylu. Čerstvá banánová slupka se nakrájí a vloží do zavařovací sklenice, zalije se vodou a nechá se louhovat pod víčkem 48 hodin. Následně se roztok slije přes sítko, zředí vodou v poměru 1 : 1 a aplikuje na hledíky. Výhodou je podpora růstu i odpuzení škůdců včetně mšic.

Zdroj: https://www.lovethegarden.com/uk-en/growing-guide/how-grow-and-care-snapdragons
Přidat na Seznam.cz