Jak pěstovat rakytník

Rakytník vysázený v zahradě je dobrým krokem ke zdraví. Latinsky se tato rostlina nazývá Hippophae. Všeobecně je o něm známo, že je velmi přizpůsobivý a snese téměř každé podmínky. I přesto se některým pěstitelům nepovede donutit keř, aby plodil pravidelně a vydatně. Za tímto neúspěchem může stát jedna z pěti chyb při pěstování rakytníku.

Kolem jeho pěstování existuje velmi mnoho dohadů a nejasností. Řada zahrádkářů proto odmítá tento keř či stromek pěstovat. Pojďme se seznámit s tím, jak pěstovat rakytník.

Správný postup pěstování rakytníku

rakytnikPři jeho pěstování mají zahrádkáři na své straně hned několik výhod. Jednak je keř či stromek odolný vůči mrazu, a také  je jeho pěstovánínenáročné. Při výběru vhodného místa se řiďte světlem. Rostlina potřebuje dostatečné množství světla. Velmi rád má zásaditou, dobře propustnou půdu.

Mohlo by vás zajímat:  Šeřík okouzlí nádhernými květy i svůdnou vůní. Málokdo přitom tuší, že dokáže léčit

Rakytník disponuje dobrou adaptační schopností, o čemž svědčí to, že roste jak v suchých, tak i vlhkých stanovištích. Rakytník můžete pěstovat ve formě stromu i keře.

Pamatovat se vždy musí na přítomnost alespoň jednoho opylovače. Vzdálenost sazenic při výsadbě činí 3 metry, v případě výsadby do svahu je tato vzdálenost dva metry. Vysazují se až dvouleté sazenice.

Chyby při pěstování rakytníku

Původ rakytníku neznámý

Nikdy si nepořizujte rostlinu z neznámého zdroje. Chcete-li mít kvalitní keř, vybírejte si ho vždy v zahradnictví nebo ovocných školkách. Poradí Vám s vhodnou odrůdou i s optimálním množstvím rostlin.

Rakytníky nejdou do páru

Jde o rostlinou dvoudomou, musí být tedy vždy vysázeny samčí i samičí keře. Větrosnubný keř má potom možnost opylení a vytvoření plodů. Vždy se ptejte odborníků, zda je o samce či samici. Jinak rakytník nevypěstujete.

Mohlo by vás zajímat:  Kouzelné květy šeříku potěší nejen omamnou vůní. Šeříkový čaj zatočí s každým nachlazením

Nevhodné stanoviště

Rostlina sice snese extrémní podmínky jako je teplo, sucho, vlhko i nekvalitní půdy. Ovšem pozor na omyl. Nikdy se mu nebude dařit na vyloženě suchých a chudých půdách.

Žádný nebo přílišný řez keřů

Řez vyžadují zejména samičí keře, které jsou náchylnější k prosychání plodnostného obrostu. Ten se musí odstranit ořezem.

Blahobyt nesvědčí každému

Důležité je zapravit do země organické živiny, které dodají rakytníku do startu růstu vše potřebné. Později dodávejte jen draslík. Tím mu neuškodíte.

Přidat na Seznam.cz