Lilac Branch

Magnolie a šeřík ozdobí zahradu krásnými barvami a naplní ji omamnou vůní

Jaro je čas, kdy celou zahradu zaplaví různé barvy a vůně. Většina keřů uvolňuje krásné ozdobné květy, které se objevují brzy na jaře. Některé z nich jsou opravdu fenomenální a dokonale ozdobí zahradu. Tyto keře by jednoznačně měly být na vaší zahradě.

Voňavá magnolie

Má mnoho druhů a odrůd. Mezi nimi jsou magnolie jako stromy a keře. Mezi nejoblíbenější patří nepravá magnolie, hvězdná magnolie a japonská magnolie. Magnolie ve formě keřů jsou ideální pro domácí zahrady. Na jaře zdobí větve velkolepé květy. Charakteristické velké květy se objevují v různých barvách – od bílé přes různé odstíny růžové až po intenzivní červenou. Zahradníci také milují magnolie kvůli jejich vůni. Většina magnolií kvete od dubna do května, ale některé odrůdy kvetou o něco dříve (tedy v březnu) a později (v červnu).

Mohlo by vás zajímat:  Stačilo osázet zahradu těmito rostlinami a tempo jejich růstu překvapilo sousedy

Rostlina potřebuje teplou a slunečnou polohu. Substrát pro rostlinu by měl být neustále vlhký a úrodný s mírně kyselou reakcí. Magnolie jsou citlivé rostliny. Většina odrůd špatně toleruje mráz a jejich kořeny jsou křehké a náchylné k poškození. Z tohoto důvodu bychom měli v zimě chránit rostlinu před nízkou teplotou a musíme pamatovat na to, že přesazení starší rostliny je riskantní.

Zdroj obrázku: Freepik

Nepřehlédnutelný šeřík

Rostlina běžně nazývaná bezem je pro mnohé symbolem rozkvětu jara. U nás má velkou popularitu, ale ve skutečnosti pochází z jihovýchodní Evropy a objevila se až v 16. století. Tento pomalu rostoucí keř může dosáhnout výšky až 10 metrů. Měl by se sázet na jaře nebo na podzim. Jeho nádherné květenství se skládá z četných a malých květů fialové nebo bílé barvy.

Mohlo by vás zajímat:  Evropský průmysl ochrany rostlin přijal závazky do roku 2030

Jeho větvičky vypadají skvěle ve váze a voňavé květy vydávají omamnou vůni, která ohlašuje nadcházející léto. Šeřík je naprosto odolný vůči mrazům. Nejlépe roste na úrodných, vlhkých a bohatých půdách s vápníkem. Jeho poloha by měla být slunečná, ale šeřík může také růst ve stínu. Květy by se měly řezat, tím se stimuluje kvetení v příštím roce.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/shrubs/lilac/lilac-care-growing-and-planting-lilac-bush-plants.htm, https://www.southernliving.com/garden/magnolia-trees
Přidat na Seznam.cz