Hands With Gloves Gardener Doing Maintenance Work Pruning Tree

Březen je správný měsíc pro ořezání ovocných stromů i okrasných keřů

Plné košíky ovoce jsou snem každého zahrádkáře. A pohled na obsypané výhonky keřů nebo stromů šťavnatými plody je prostě k nezaplacení, ale předchází tomu práce s nůžkami v jarním období. Kdy přesně ořezávat ovocné keře a stromy? Nejvyšší čas je právě nyní v období března, kdy se dřeviny chystají na start letošní sezóny a probouzejí se ze zimního spánku. V tento čas už nehrozí silné mrazy, proto se musí vzít zahradnické nůžky a pustit se do práce.

Každoroční prořezávka je nutnost

Kdy je nejideálnější čas pro prořezávání ovocných keřů a stromů na zahradě? Podle zkušených pěstitelů a příznivců lunárního kalendáře se může přistoupit k ošetření od 8. do 19. března, ale samozřejmě vždy záleží na lokálních podmínkách a počasí. Následně se nesmí vykonávat tyto práce ve dnech 20. až 21. března, kdy začíná astronomické i kalendářní jaro. Rostliny se musí vyčistit od uschlých nebo poškozených částí, proto se mluví o sanitární prořezávce.

Mohlo by vás zajímat:  Úklid spadaného listí usnadní správné vybavení a vhodné počasí
Zdroj obrázku: Freepik

Nejprve mrazuvzdorné druhy

Během sanitárního ošetření se musí rovněž zkrátit výhony pro docílení vzdušnosti a uvolnění prostoru slunečnímu záření. A s jakými druhy začít? S ohledem na možné mrazy se vyplatí začít s jabloněmi, hrušněmi a švestkami, na konci měsíce pak ošetřit meruňky a broskvoně. Nesmí se zapomenout na ovocné bobuloviny, rybízy, angrešty, ostružiníky nebo maliníky. Před začátkem vegetačního růstu se musí zahrádkáři též zaměřit na vinnou révu, pro kterou je nejzazším termínem konec března.

Čas pro okrasné keře

Omlazení podpoří správný růst, v létě je pak možné očekávat bohatou úrodu. Rozhodně neplatí, že čím rozvětvenější strom nebo keř, tím bohatší sklizeň. Stejný přístup se musí aplikovat též na okrasné keře, které se mohou obalit květy a zdobit zahradu od léta do podzimu. V březnu nastává čas na tradiční hortenzie nebo krásné komule, které navíc potěší veškerý opylující hmyz.

Zdroj: https://growgreatfruit.com/pruning-in-spring/
Přidat na Seznam.cz