Olympus Digital Camera

Jak pěstovat angrešt

OLYMPUS DIGITAL CAMERAAngrešt spolu s rybízem, nechybí snad ani v jedné zahrádce možná i proto, že působí dekorativně. Podle barvy plodů známe angrešt červenoplodý, bíloplodý, žlutoplodý a zelenoplodý. Nejvíce se u nás pěstují bíloplodé angrešty.

Tvar rostliny

Angrešt se nejčastěji pěstuje jako menší strom, ale někdy i jako keře. Stromeček má oproti keři více výhod; lehčí sběr, řez, ošetření a na zahrádce zabírá méně místa.

Nároky na stanoviště, půdu

Angrešt na zahrádce obyčejně pěstujeme na místech, kde se již jiné ovocné plodiny pěstovat nedají. Snáší největší zastínění, nejlépe polostín. I když angrešt není náročný na půdu a klimatické podmínky, nejlépe se mu daří ve výhřevných, středně vysokých polohách a v středně těžkých, hlinitých, vlhkých půdách s dostatečným obsahem humusu. Poměrně dobře snášejí i suché oblasti, ale zhoršuje se zde jejich úrodnost.

Výsadba angreštu

Angrešt vysazujeme na podzim – v říjnu a listopadu. Keře vysazujeme na vzdálenost asi 1,5 ma sázíme je tak hluboko, jak rostly ve školce. Kořeny v připravené jámě rozprostřeme, přikryjeme je hrudkovitou zeminou a mírně přitlačíme. Na to dáme další vrstvu zeminy, kterou utlačíme silněji. Vrchní vrstvu půdy necháme nakypřenou, kolem rostliny by se neměly vytvářet žádné jámy, aby se v nich nezachycoval sníh a nevytvářely kaluže.
Stromkovité angrešty se vysazují podobně jako keře. Před vlastním vysazováním třeba do jámy zatlouct kolík, měl by sahat až do korunky. Stromeček se přiváže ke kůlu v místě nad rozvětvením.

Mohlo by vás zajímat:  Stresové podmínky pro trávník

Lze použít i pletivo

Angrešt můžeme úspěšně pěstovat i na pletivu a tehdy je vysazujeme na vzdálenost 1,2 – 1,5 m. Při vysazování ke každému keři přidáme tyč, na kterou vyvážeme hlavní výhonek, aby rostl kolmo vzhůru.
Na jaře po vysazení zkrátíme korunové výhonky stromků žlutého angreštu na 3 pupeny, při vysazování křoví zkrátíme výhonky na 1 – 2 pupeny.

Hnojení angreštu

Správným hnojením ovlivňujeme růst, plodnost, zdravotní stav a životnost angreštu. Přihnojujeme je každý rok, nejlépe v předjaří a před kvetením a to Cereritem v množství 250 až 550 g na 10 m2. Můžeme použít i hnojiva NPK a GVH. Přihnojování těsně před kvetením zabraňuje opadávání květů a má dobrý vliv na vývin plodů po opylení. Při pravidelném hnojení musíme pamatovat i na dostatek draslíku. Draslík dodáváme do půdy v březnu v dávce asi 25 g síranu draselného na 1 m2. S draselnými hnojivy nehnojíme, pokud jsou listy zdravé.
Organická hnojiva, jako je chlévský hnůj a dobře vyzrálý kompost, zapracujeme do půdy každý 3. – 4. rok.

Mohlo by vás zajímat:  Zalévání dešťovou vodou je volbou rozumu i srdce

Škůdci, choroby

Z houbových chorob angrešt (ale i černý rybíz) ohrožuje padlí (nebo je také znám název moučnatka). Napadené listy a plody mají bílý, později hnědý plstnatý povlak. Plody zůstanou malé a bez chuti. Napadené keře potřebují v předjaří zimní postřik. Proti houbovým chorobám, ale i proti škůdcům, larvám a vajíčkům stříkáme v zimních měsících řádnými nástřiky.
Během vegetace stříkáme Fundazolem (0,0 Ť3%), Morestonem (0,6%) nebo přípravkem Benli (0,6%) a Karathane 57 (0,1%).

Obežrat celý keř až do posledního lístečku dokáží housenky píďalky angreštové. Dospělé jsou SO – 40 mm dlouhé. Přezimují ve stádiu ještě nedorostlých housenek a hned z jara pokračují v zraňují náš keř. V červenci se zapouzdřují a již v srpnu se objevují housenky další generace. Postřikuje se brzy na jaře ještě před rozkvětem a proti druhé generací v srpnu.
Ohlédl celý keř dokážou i housenky piliárek. Jsou zelené a dlouhé asi 15 mm. Keře postřikujeme Metation E 50.

Mohlo by vás zajímat:  Říjen je ideální měsíc pro sázení česneku. Využijte teplých dnů, úroda bude bohatá

Mnoho škod na angreštu může způsobit i mšice angreštová, která z listů vysává šťávu. Ničíme ji postřikem a to Pirimorem DP.

Odrůdy

Zlatý fík – tvoří větší, zpočátku vzpřímené keře, později rozložité, mírně převislé a řidší plody jsou velké, převážně vejčitého tvaru, zlatožluté barvy. Velmi úrodná odrůda, dozrává v polovině července;

Bílý nádherný – roste středně bujně až bujně. Plody jsou středně velké, oválné, mírně protažené na povrchu jemně ochlupené. Dužnina je světle zelená. Plody dozrávají kolem 15. července.

Roman – roste bujně, keře jsou velké, kulovité, hustší s převislými základními větvemi. Plody větší, zelené. Kvete před odrůdou bílý nádherný.

Produkt – vytváří kulovité až širokokulovité středně husté keře. Plody jsou střední velikosti, vejčitého až kulovitého tvaru, téměř hladké, zelené až žlutozelené, v plné zralosti až hnědočervené. Dozrávají po 15. červenci.

Šoková naděje – roste středně bujně. Koruny větší s pravidelným kalichovým tvarem. Plody velké, v konzumní zralosti bělavé a až z 3/4 pokryté vínověčervená líčkem. Dozrává současně s odrůdou Bílý nádherný.

Kvalitní osiva a semena angreštu

VIDEO: Jarní střih angreštu

Zdroj obrázku: SXC.hu

Přidat na Seznam.cz

5 Odpovědi na “Jak pěstovat angrešt”

  1. dorbý den, prosím chci se zeptat, jestli ještě v současné době se líčí kmínky stromkových angreštů a rybízu na zimu vápnem . děkuji dana herkuczová

  2. dobry den, mohli by jste mi poradit jestli muzu vysadit jahody kolem angrestu.dekuji

  3. dorbý den, prosím, chci se zeptat, jestli je v pořádku, když mi po přihnojení 2-leté sazenice angreštu nyní v květnu hnojivem NPK rychle narůstají výhony větví a plody se zdají tím potlačené (jsou malé a nerostou). Děkuji

Komentáře jsou uzavřené.