Red Mums

Jak pěstovat chryzantémy

Tyto krásné květiny pocházejí z Asie. Jejich půvab okouzloval Číňany a Japonce už ve starověku. Bohužel v České republice dostali nálepku hřbitovního kvítí. Označení nesou neprávem. Především díky své otužilosti tvoří nejčastější součást dušičkové výzdoby. Právě z tohoto důvodu dostaly výmluvné české jméno – listopadky.

Existuje jich více druhů. Drobnější chryzantémy jsou ideální pro pěstování v nádobách. Pěstitelé, kteří se rozhodli pokořit otázku, jak pěstovat chryzantémy je zakoupí v zahradnictví. Na podzim z nich doslova září. Investice do těchto rostlin je efektivní – jsou to trvalky a vydrží několik let.

Mohlo by vás zajímat:  Půdopokryvné rostliny vytvoří na zahradě koberec plný barev, o který bude radost pečovat

Velké množství nádherných květů

By: Patrick Standish

Stačí jim jen několik málo slunečních paprsků, které jim slunce dopřeje při svém útěku na jih. I přesto jsou tyto květiny obaleny velkou spoustou květů nejrůznějších velikostí, tvarů a barev. V podzimním období se sice nejčastěji objevují jako hrnkové květiny. Všechny se však dají pěstovat na zahradě. Aby rostliny získaly dokonale zaoblený tvar, je nutné před nasazením poupat výhony pravidelně odštipovat.

Pro pěstování na zahradě jsou vhodnější vysoké odrůdy chryzantém. Podle jednotlivých odrůd začínají kvést už od konce srpna. Zahradu Vám tak může zdobit záplava rozličných květů. S oblibou se na ní podívají i kolemjdoucí.

Mohlo by vás zajímat:  Magnolie je citlivá dáma, která hrubé zacházení nesnese. Za šetrnou péči se odvděčí nádhernými květy

Výběr stanoviště a pěstování

Jak pěstovat chryzantémy? Základem je výběr správného stanoviště. Musí mít dobře propustnou půdu, jelikož špatně snášejí přemokření. Po jejich odkvětu se seříznou a přikryjí chvojím anebo netkanou textilií, materiálem, který je ochrání proti mrazu.

Zvolit můžete i jiný postup. Klidně můžete postupovat tak, že vyjmete kořeny z půdy a přemístíte je do truhlíků s předpřipraveným lehkým substrátem. Takto je můžete nechat přezimovat v nepříliš teplém sklepě. Na jaře na nich vyraší nové výhonky. Ty můžete s velkým úspěchem využít k vypěstování řízků.

Mohlo by vás zajímat:  Podzim – začátek nové sezóny pro cibuloviny

Na celkovou péči jsou nejnáročnější chryzantémy s kulovitými nebo polokulovitými květy. Jejich stonky musí mít oporu. Zkušení pěstitelé chrání poupata mikrotenovými sáčky. Účelem je ochrana poupěte před poškozením, než se plně rozvinou. Odštipujte boční a přebytečná poupata. Dočkáte se tak obřího květu, ale dost možná jen jediného na celé rostlině. Na pěstování není nic složitého.

Chryzantémy můžete využít i do podzimních vazeb. Postavit si je můžete i jen tak do vázy. Vytváří zajímavou dekoraci interiéru.

Přidat na Seznam.cz