Starr 080117 1732 Plant Alocasia Reginula Leaves Walmart Kahului

Alocasia, jak pěstovat tuto rostlinu s krásnými listy?

By: Forest and Kim Starr

Alocasia, jež se v posledních letech objevila na trhu, se rychle stala žádanou rostlinou. Hojně si jí pořizují zejména pěstitelé, kteří mají v oblibě pokojové rostliny okrasné listem. Mají tak možnost mezi velkým množstvím jednotlivých druhů ještě většího výběru. S pořízením rostliny přichází na řadu i péče.

Její pěstování nebývá obvykle náročně. Přesto je žádoucí znát informace o Alocasii a jak ji pěstovat. Jen tak dosáhnete pěstitelského úspěchu. Článek Vám předloží základní rady a postup zacházení s touto rostlinou.

Alocasia

Patří do čeledi aronovitých rostlin vyznačujících se statným vzrůstem a květenstvím ve tvaru toulce. Kalich, jenž ukrývá vlastní květenství má bílou barvu. Podle druhu má velikost od dvaceti do dvaceti pěti centimetrů. Pochází z tropických pralesů a v mládí je proto nenáročná na světlo.

Mohlo by vás zajímat:  Dokonalé hnojivo pro pokojové i zahradní rostliny leží na dně hrnku. Využijte čaj naplno

Světle zelené, lesklé listy se s přibývajícím věkem vybarvují a vykreslují ornamenty. Právě kvůli nim se alocasia stala tak oblíbenou. Nejčastěji se jako pokojová rostlina pěstuje Alocasia amazonica s velkými šedozelenými listy zdobenými výraznou stříbrnou žilnatinou. Existuje jich přes devadesát druhů, většinou zdobí botanické zahrady a skleníky.

Pěstování

Alocasie a jak ji pěstovat? Stačí dodržet pár rad a rostlina se odvděčí. V první řadě je nutné zajistit dostatečnou vzdušnou vlhkost. Snese dobře pokojové podmínky se suchým vzduchem, které ji vynahradíte častým rosením. Do větší misky je vhodné nasypat keramzit či oblázky a postavte na ně rostlinu v květináči.

Mohlo by vás zajímat:  Barevné září: tyto druhy rostlin pokvetou i po skončení léta

Kamínky zalijte tak, aby voda nezasahovala na dno květináče a nepřemokřila kořeny. Tímto způsobem dosáhnete zvýšení vlhkosti vzduchu.

Další věcí, na kterou musíte myslet, je dostatek místa. Mladé rostliny sice nezaberou tolik prostoru, drží si výšku okolo třiceti centimetrů a listů bývá jen několik, ovšem poměrně rychle rostou. Dorůstá do výšky osmdesáti centimetrů a listy dosahují délky okolo třiceti centimetrů. Musí mít kolem sebe dostatek prostoru.

Substrát, zálivka a přesazování

Potřebují ke svému růstu a životu dostatek vody a živin. Pozor si dejte na to, aby substrát nikdy nevyschnul. Rostlinu zároveň nepřemokřete. Zálivku provádějte vždy třikrát týdně. Od května do podzimu provádějte přihnojování. Používejte vždy tekuté hnojivo pro rostliny okrasné listem.

Mohlo by vás zajímat:  Ruská šalvěj vynikne na slunném záhoně, z jejích květů budou nadšené i včely

Mladé alokázie potřebují kvůli svému rychlému růstu každoroční přesazení. Starším stačí přesazování jednou za dva roky. Zeminu pro jejich pěstování si namíchejte ze zahradnického substrátu s přídavkem rašeliny. Písek nemusí být součástí.

Přidat na Seznam.cz

Jedna odpověď na “Alocasia, jak pěstovat tuto rostlinu s krásnými listy?”

Komentáře jsou uzavřené.