Large Beautiful Pink Hydrangea Modern Greenhouse

Barvu hortenzie můžeme snadno ovlivnit úpravou půdy

V českých podmínkách se hortenziím většinou skvěle daří, a tak na tyhle okrasné dřeviny narazíte na každé druhé zahradě. Většina z nich kvete v různých odstínech fialové, přestože na propagačních materiálech je často najdete vyfocené s krásně tmavomodrými květy. Barva květenství se dá přitom velmi snadno ovlivnit. Nezáleží totiž ani tak na odrůdě hortenzie, v Česku se totiž běžně pěstuje jen asi pět druhů, ale na podmínkách, ve kterých ji pěstujete. V našem dnešním článku prozradíme, jak vystoupit z řady a vypěstovat krásné modré hortenzie.

Mohlo by vás zajímat:  Túje potřebují pravidelné hnojení během celého roku

Hortenzie pod lupou

Předtím, než začnete měnit barvu hortenzie, se ujistěte, že má ideální podmínky pro svůj růst. Předejdete tak možnému nešťastnému výsledku a poškození rostliny. Tento atraktivní keř dobře prosperuje v polostínu, ale ve vyšších polohách se mu nedaří špatně ani na přímém slunci. Je však důležité si pamatovat, že hortenzie potřebuje ochranu před silnými nárazy větru, může se lámat. Kromě toho hortenzie vyžaduje úrodnou a dobře odvodňovanou půdu, která nepodporuje nadměrnou akumulaci vody u kořenů této dřeviny.

Mohlo by vás zajímat:  Přesadit toulcovku zvládne i začátečník. Stačí jen dodržet jednoduchá pravidla
Zdroj obrázku: Freepik

Barvu ovlivňuje pH

Jak už bylo zmíněno, barvu květů ovlivňují hlavně podmínky, konkrétně pH půdy. Tedy to, zda je půda kyselá, nebo zásaditá. Zásadité půdy způsobí, že květy hortenzií budou růžové nebo načervenalé, ale na těchto typech půd nejsou v Čechách tyto dřeviny příliš často pěstované. Naopak z kyselejší půdy vyrazí hortenzie fialové, a z hodně kyselých dokonce modré.

Jak změnit pH

Kyselost půdy přitom můžete relativně snadno ovlivnit hnojením, jen je potřeba mít na paměti, že hnojit pak bude třeba pravidelně, jinak se pH zeminy brzy vrátí na původní hodnotu. Chcete-li mít krásné modré květy, budete potřebovat kamenec draselný, který je běžně k dostání v lékárnách. Pět gramů kamence rozmíchejte v litru vody a touto směsí hortenzie od jara do léta jednou týdně zalévejte. Výsledek se dozajista brzy dostaví.

Zdroj: https://www.earthsciencegrowing.com/expert-advice/tips-for-using-ph-to-change-hydrangea-color/
Přidat na Seznam.cz