Young Leaves Hornbeam Carpinus Betulus Natural Green Background

Habr je pro živý plot nejlepší volbou. I bez zvláštní péče vytvoří dokonale hustou stěnu

Habr obecný je ideální rostlinou pro vytvoření živého plotu. Jestliže budete habru věnovat správnou péči, vytvoří hustou zelenou stěnu, která každého zaujme svou statností. Pokud plánujete vytvořit živý plot, vyberte si tento druh, protože má mnoho výhod. Zde jsou důvody, proč se rozhodnout pro habrový živý plot.

Výhody habrového živého plotu

Habr velmi rychle houstne a vytváří pěkný a hustý živý plot. Živý plot z habru je skvělou zástěnou a bariérou, která chrání před hlukem, prachem a zvědavými sousedy. Svou funkci plní i v zimě, protože neshazuje listy hned, ale zůstávají na větvích až do jara. Velkou výhodou habru je to, že jako jeden z mála druhů lze použít i jako živý plot v zastíněných oblastech. Velmi dobře se větví od samotného kmene, takže tvoří velmi hustou bariéru.

Mohlo by vás zajímat:  Kov na dům i kolem něj: Proč zvolit plechovou střešní krytinu a ocelové plotové lamely

Záchrana zanedbaného habru

I několik let zanedbávaný habrový živý plot lze zachránit. Je potřeba provést radikální nízký řez. Poté ze zachovaných kmenů vyroste mnoho nových výhonů. Habr snáší velmi dobře řez a lze z něj vytvářet nejen živé ploty, ale také složité klenby nebo portály, a dokonce i různé geometrické tvary. Řízky habru jsou velmi levné ve srovnání s ostatními rostlinami, které se používají k výsadbě živých plotů. Habry jsou odolné vůči chorobám a většinou je nenapadají žádní škůdci.

Mohlo by vás zajímat:  Jak nejlépe a rychle upravit na jaře zahrádku
Zdroj obrázku: Freepik

Správně zvolené místo na výsadbu

Habr má vysoké nároky na půdu. Substrát by měl být úrodný s neutrálním pH. Je to druh, kterému nevadí stín, ale dobře se mu daří i na slunném místě. Jen je důležité, aby měl vlhký substrát.

Péče o habr

Základním ošetřením je prořezávání. Habrový živý plot se stříhá 2krát do roka. Nejdříve v červnu a pak na konci srpna. Na jaře je nutné rostlinu pouze přihnojit vhodnou dávkou minerálního hnojiva nebo kompostem. Hnojení se nedoporučuje první rok výsadby. Kromě toho habrový živý plot nevyžaduje prakticky žádnou údržbu.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-prune-beech-and-hornbeam-hedges/
Přidat na Seznam.cz