Watering Vegetable Plants Plantation Summer Heat With Watering Can Gardening Concept Agriculture Plants Growing Bed Row

Během tropických dní rostliny trpí. Pomozte jim přečkat toto náročné období ve zdraví

Horké dny jsou velkou výzvou zejména pro zahradní rostliny. Nejdůležitější je systematické zavlažování, ale i to je třeba provádět šikovně a ve správnou denní dobu. Během vysokých teplot je nutné věnovat zvláštní pozornost zejména mladým exemplářům, protože horké léto je pro ně extrémně nebezpečné.

Rostliny potřebují dost vody

Základem péče o rostliny během vlny veder je zajistit jim správné množství vody. Zalévejte ráno a večer, ale nepřelévejte je. Nejrychleji ztrácejí vodu rostliny v květináčích, ze kterých se vláha vypařuje rychleji. Proud rostliny nesměřujte přímo na listy, ale ke kořenům. Voda by měla být odstátá a vlažná, počítejte také s tím, že každý druh rostliny potřebuje jiné množství vody. Pro zvýšení vlhkosti kolem rostlin je umístěte na tácky s oblázky a trochou vody.

Mohlo by vás zajímat:  Správné skladování udrží zeleninu a ovoce déle čerstvé. Ne všechny druhy patří do lednice

Mulčování půdy je potřeba nejen pro snížení rizika zaplevelení, ale pomáhá i v horkém počasí. Udržuje vodu v půdě a snižuje její odpařování. Kvalitní mulč navíc ochrání kořenový systém před silnými slunečními paprsky. Nejlépe funguje mulč z kůry, listů nebo kopřiv, jelikož rostlinám zároveň dodá potřebné živiny.

Zdroj obrázku: Freepik

Zastiňte slunná místa

Dalším opatřením je zastínění místa, na které svítí. Nejjednodušší je použít pár tyček zapíchaných do země a netkanou agrotextilii. Je dobré rostliny kropit a zavlažovat, avšak nikoliv přes den, kdy je slunce vysoko na obloze. Listy pokropené vodou se mohou od slunečního záření spálit a samotná rostlina utrpí teplotní šok. Rozhodně nestříkejte africké fialky, begónie a čerstvě vysazené rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  Ve skleníku můžeme až do podzimu pěstovat exotické plodiny

Vysoké teplo není správný čas pro invazivní ošetření včetně prořezávání rostlin nebo keřů. Výjimkou jsou uschlá květenství, jejichž odstraňování má pro kondici rostliny velký význam. Díky tomu neplýtvá energií na produkci nových semen a absorbuje méně vody. Kromě toho je dobré vynechat hnojení, které zvyšuje potřebu vody během růstu.

Zdroj: https://www.topsoilshop.co.uk/knowledge-base/109-how-do-you-take-care-of-your-plants-in-hot-summer-weather
Přidat na Seznam.cz