Sprout Watered From Watering Can Nature Background Ecology Concept

Správné pH půdy je klíčem pro bujný růst rostlin

Krásná a rozkvetlá zahrada je sen každého zahradníka. Za dokonalým vzhledem je neúnavná péče, která zahrnuje mnohé pracovní činnosti, které je potřeba udělat od jara do podzimu. Někdy ale ani to nestačí, je totiž zapotřebí také kvalitní zeminy, která má optimální pH. Kyselost nebo zásaditost půdy je možné snadno změřit, přičemž se doporučuje mírně kyselé prostředí pro většinu rostlin. Jak jednoduše okyselit půdu, aby rostliny mohly bujně růst?

Většina miluje kyselé prostředí

Začínající zahradníci tráví dlouhé hodiny na zahradě, přitom zapomínají na to nejdůležitější – na pH půdy. Správné pH je pro zahradní vegetaci klíčové, protože ovlivňuje růst i odolnost rostlin. Valné většině sazenic vyhovuje kyselé nebo mírně kyselé prostředí, přičemž pH lze ovlivnit pomocí jednoduchých triků. Tímto způsobem se může posílit růst vřesovcovitých rostlin, dále azalek, borůvek, brusinek, rododendronů, dabécií, kalmií nebo jehličnanů, jako jsou korejské jedle, túje, jalovce, cypřiše, dále javorů, magnolií, hortenzií a samozřejmě kapradin.

Mohlo by vás zajímat:  Připravte svou zahradu na přicházející zimu
Zdroj obrázku: Freepik

Určení pH půdy

Jak zkontrolovat hodnotu pH zeminy na zahradě? K dispozici je zahradníkům měřič kyselosti, nemusí se proto vzorky odvážet do specializované laboratoře, přičemž pH:

  • pod hodnotu 4,5 značí velmi kyselou,
  • v rozmezí 4,6–5,5 kyselou
  • a při hodnotách 5,6–6,5 mírně kyselou půdu.

Při pH nad 5,6 se musí přistoupit k okyselení zeminy, aby rostliny mohly dobře růst. Pomocí jakých metod okyselovat půdu?

Přimíchávání rašeliny nebo mulčování

Nejběžnějším a hlavně nejekologičtějším způsobem okyselování půdy je přidávání rašeliny. Oproti obecnému přesvědčení nestačí jen rašelinu rozprostřít do krajiny, ale musí se vrchní vrstva zeminy do hloubky asi 30 centimetrů smíchat s rašelinou v poměru 1 : 1. Přidat je možné kompostované jehličí nebo piliny z jehličnanů. Obdobně se doporučuje mulčování půdy pomocí kompostované kůry nebo jehličí či kamenů. Dobře funguje křemen a žula, naopak nejsou vhodné druhy jako dolomit, vápenec a travertin. Neméně účinnou metodou okyselení je použití síry, kterou je nutné aplikovat dle doporučení výrobce.

Zdroj: https://catalog.extension.oregonstate.edu/sites/catalog/files/project/pdf/ec1585.pdf
Přidat na Seznam.cz