Jarni Zelenina1

Zelenina z vlastní zahrádky je nejchutnější. Při sázení je ale dobré pamatovat na několik pravidel

Při pěstování zeleniny si musíte dát pozor, jaké produkty dáváte vedle sebe. Některé druhy plodin se vedle sebe nesnesou nebo dělají neplechu a jeden druhému může způsobit, že nebude mít plody chutné nebo dostatečně velké. Pěstování zeleniny může být zábava, ale musíte se naučit určitá pravidla.

Jestli chcete sklízet bohatou úrodu, musíte plodiny správně rozmístit

Jestli chcete mít kvalitní úrodu, vedle mrkve zasaďte cibuli nebo pažitku, které ji ochrání před hlodavci, hodí se také salát nebo fazole. Okurky, cibule i mečíky nemají rády hrách a fazole vedle sebe. Okurky a fenykl ale můžete vysadit vedle petrželky, česneku nebo kopřivy. Zeleninu a bylinky můžete mezi sebou klidně nakombinovat, protože se navzájem snesou.

Mohlo by vás zajímat:  Ani sukulenty nepřežijí vše. Kvůli častým chybám trpí a velmi rychle zajdou
Zdroj obrázku: Freepik

Mezi fazole a hrášek klidně vysaďte hořčici, kterou nemají rády housenky. Ty milují mladé lusky. Celer zase ochrání zelí a květák. Mezi luštěniny zasaďte mátu, bazalka se hodí mezi okurky, cibuli nebo kopr. Pod mladé ovocné stromky, které jste vysadili, můžete vysadit například kopřivu, která posílí jejich růst. Pro většinu rostlin se hodí měsíček, který má tak intenzivní vůni, že se mu škůdci vyhnou.

Použít můžete také stroužky česneku a vložit ho mezi rostliny

Česnek se používá nejen v kuchyni, ale hodí se také na záhonky. Díky němu budou rostliny chráněné nejen před škůdci, ale také před chorobami. Má silnou vůni, kterou nemají škůdci rádi. Jednotlivé stroužky můžete dát přímo do země nebo do květináčů k rostlinám. Věděli jste, že je důležité, jaké rostliny máte doma například na jídelním stole? Jejich barva a vůně může ovlivnit celý den.

Mohlo by vás zajímat:  Nejen zvířátkové tvoření. Z kaštanů snadno vyrobíte perfektní prací prostředek a mýdlo
Zdroj obrázku: Pixabay

Jestli jste líní ráno vstávat, ke kávě si sedněte k místu, kde máte červené begónie nebo oranžové petúnie. Jestli potřebujete klid a máte dostatek energie, dejte si pauzu mezi sedmikráskami nebo pastelově zbarvenými bakopami.

Zdroj: https://gilmour.com/vegetable-garden-tips
Přidat na Seznam.cz