Orchidej2

Orchideje nejsou náročné, chyby při zalévání ale neodpouští. Málokdo to dělá správně

Orchidej se v posledních letech stala velkým hitem mezi pokojovými rostlinami. Nelze se divit, protože i s malou péčí se umí odvděčit krásnými květy. Nejdůležitější částí, co se týče péče o tyto květiny, je jejich zalévání. Poradíme vám pár triků, jak udržet orchidej v co nejkrásnějším stavu.

Kdy je nejlepší orchidej zalévat

Obecné pravidlo říká, že květiny by se měly zalévat jednou za týden v zimě a dvakrát týdně v létě. Samozřejmě vše závisí také na podmínkách, které vládnou v našich domovech. Je důležité kontrolovat stav kořenů v plastových květináčích. Pokud vidíme, že jsou pevné a zelené, znamená to, že rostlina je ve skvělém stavu a je akorát hydratovaná.

Mohlo by vás zajímat:  Žloutnutí listů orchidejí je důležitým signálem. Na vině může být špatná teplota i nedostatek vody

Když změní barvu například na bílou, je to jasný signál, že mají nedostatek vody a je dobré je hned zalít. Pokud jsou kořeny měkké a mají hnědou barvu, znamená to, že rostlina je přelitá a je dobré ji nějaký čas nezalévat. Pokud rostlinu přelijeme a začíná chřadnout, je dobré ji přesadit a vyměnit i substrát. Když má rostlina příliš mnoho vody, může se stát, že kořeny začnou hnít, a v nejhorším případě se vytvoří plíseň, při přesazování tyto kořeny odstraňte.

Mohlo by vás zajímat:  Množství slimáků v zahradě zredukují některé rostliny, účinná je také pivní past
Zdroj obrázku: Freepik

Jak tedy orchidej správně zalévat

Orchidej je rostlina, která pochází z tropických oblastí, proto jí nejvíce vyhovuje trochu jiný způsob zalévání, než na jaký jsou zvyklé ostatní rostliny. Je to hlavně kvůli jejímu kořenovému systému, který neroste v tradiční půdě, ale jen ve volném substrátu. Nejlepší způsob tedy je, abyste celé kořeny i s květináčem namočili do vody pokojové teploty alespoň na půl hodiny. Potom rostlinu vytáhněte a nechte vodu volně odtéct.

Nezapomeňte, že orchidej musíte pěstovat v květináči s pořádnými drenážními otvory, aby se voda nezdržovala v kořenech. To pak vede k hnilobě a plísňovým onemocněním. V obchodech můžete zakoupit také speciální květináče určené přímo k pěstování orchidejí. Mají vyvýšené dno, takže pokud z kořenů ještě odteče přebytečná voda, nebudou se jí přímo dotýkat.

Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-water-orchids-1902821
Přidat na Seznam.cz