Beautiful Purple Hydrangea Flower Nature Garden Purple Hydrangea Flower Bouquet Flowers

Nádherné hortenzie nepotřebují mnoho, aby na jaře znovu rozkvetly. A jejich rozmnožení zvládne i začátečník

Hortenzie jsou nádherné a oblíbené květiny. Jak se o ně starat, aby i v příštím roce nasadily co nejvíc působivých květů a zdobily naši zahradu i nadále? Hortenzie se množí řízkováním. Nejprve odřízněte výhonek s květem z keře a nakrájejte ho na kousky 8–10 centimetrů dlouhé. Nechte na nich asi 1,5 centimetrů stonku nad listy. Na každém řízku nechte jeden list a odřízněte polovinu každého levého listu.

Zasaďte řízky do substrátu

Řízky nechte nejprve zakořenit. Obalte je v podpůrném hnojivu a umístěte je do substrátu složeného z písku a rašeliny v poměru 3 : 1. Řízky zasaďte do hloubky asi 3–5 centimetrů. Hrnec nebo květináč se sazenicemi umístěte do stínu. Zakryjte jej průhlednou plastovou lahví s odříznutým hrdlem. Sazenice zalévejte každý den.

Mohlo by vás zajímat:  Kytice ve váze vykouzlí úsměv i krásnou dekoraci. Jednoduchými triky vydrží čerstvá o mnoho déle
Zdroj obrázku: Freepik

Po dvou měsících sejměte plastový kryt. Můžete omezit kropení a aplikovat speciální hnojivo na hortenzie. Na zimu nádobu přemístěte do chladné místnosti a na jaře sazenice klasicky zasaďte do zahrady. Hortenziím se nejlépe daří v polostínu se slabě kyselou půdou. Přes léto se spokojí s normální vlhkostí a snesou i přímé slunce.

Dopřejte jim dostatek vody během kvetení

V době růstu a kvetení potřebují hortenzie hodně vody, snadno totiž uvadají. Nemají ale rády tvrdou vodu, používejte nejlépe dešťovou. Při růstu je dvakrát měsíčně přihnojujte hnojivem bez vápníku. Odkvetlé květy můžete nechat přes zimu klidně na rostlinách a zbavit se jich až na jaře, rostlinám to nijak nevadí.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené květiny, které budou slušet každé jarní zahradě
Zdroj obrázku: Pixabay

Hortenzie je možné pěstovat i v nádobách na terase nebo na balkoně. Musíte jim ale připravit vhodné podmínky. Potřebují hodně světla, přímé slunce by je ale mohlo spálit. Zalévat je musíte pravidelně a dostatečně. Hortenzie kvetou od března do července a mohou mít bledě modrou, růžovou, červenou, bílou, nebo dokonce zelenou barvu. Hortenzie jsou náchylné k padlí, plísním a napadení sviluškami. Žloutnutí listů je způsobené nevhodnou půdou.

Zdroj: https://www.almanac.com/plant/hydrangeas
Přidat na Seznam.cz