Zelenina Balkon1

Zeleninu lze úspěšně pěstovat i na balkoně. Stačí dodržet několik zásad

Pokud nemáte zahradu, ale rádi byste si vypěstovali lahodnou a zdravou zeleninu, neteskněte, můžete ji pěstovat i na balkoně. Velké množství druhů zeleniny lze pěstovat v nádobách, a dokonce mají lepší podmínky než v záhoně. Jedinou nevýhodou, která se nám naskýtá, je poměrně častá zálivka. Květináče na slunném balkoně rychle vysychají, proto musíte zelenině poskytnout zálivku alespoň dvakrát denně. Vybírat můžete ze zeleniny, jako jsou rajčata, okurky, cukety, hrášek, celer, pór, ale i ředkvičky, salát, špenát, fazole a jiné. Této zelenině se bude dařit ve větších květináčích na balkoně. Nedoporučujeme sázet mrkev, petržel nebo řepu. Připravili jsme pro vás pár podmínek pro správné pěstování zeleniny na balkoně.

Mohlo by vás zajímat:  Kardiovaskulárním onemocněním předejde nejlépe vyvážený jídelníček. Některé produkty v něm nemají co dělat
Zdroj obrázku: Freepik

Substrát

Můžete pro sázení zeleniny použít speciální substrát, ale i univerzální. Lze také využít loňský substrát po květinách, ale to pouze tehdy, pokud se na substrátu neobjevila plíseň či jiní škůdci. Je třeba zeminu také obohatit o živiny pomocí hnojiva. Pokud zelenině poskytnete nový substrát, nemusíte první měsíc přihnojovat vůbec.

Květináče či boxy

Zelenina, jako je pórek nebo celer, lze sázet do květináče či boxu o průměru třicet centimetrů, a to dvě až tři sazenice vedle sebe. Hloubka květináče by měla být přibližně 35 centimetrů. Okurky, cukety a jiné je třeba sázet do větších boxů, vyložených černou fólií. Také nezapomínejte na odtokové díry na dně květináče. Myslete také na to, že pokud pěstujete dýně či okurky, měli byste jim poskytnout oporu pro šlahouny, které se napínají. Rajčata sázejte alespoň do desetilitrových květináčů či kýblů. Pokud chcete dát dvě rajčata vedle sebe, poskytněte jim dvacetilitrový květináč, lépe vyšší než nižší. Salát a ředkvičky zasejte do boxů s výškou minimálně 25 centimetrů.

Mohlo by vás zajímat:  Delikátní artyčok potěší buňky celého těla. Připravit lze na mnoho způsobů
Zdroj obrázku: Freepik

Zálivka

Zálivku zelenině poskytujte ráno i večer, pokud je parné léto a substrát vysychá. Jestli pěstujete zeleninu na balkoně orientovaném na jižní stranu, chraňte zeleninu před větrem, ale i před sluncem například fólií.

Domácí hnojivo

Rajčata nebo papriky potřebují dusíkaté hnojivo. Nejlepší bude aplikace přírodního hnojiva, které se bude postupně uvolňovat. Než zasadíte sazenice do květináčů, z procházky si přineste spoustu mladých kopřiv. Před zasazením sazenic rozkrájejte kopřivy a do každého květináče o průměru třicet centimetrů vložte hrst kopřiv. Dále naplňte květináč půdou a zalijte. Z kopřiv se postupně budou uvolňovat stopové prvky, které budou vyživovat rostlinu.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/special/urban/balcony-vegetable-garden.htm
Přidat na Seznam.cz