2148920618

„Zálohy mi klidně snižte, já na to brát ohled nebudu. Pošlu vám tolik, co minulý rok,“ oponoval jsem dodavateli energií

Zálohy na energie je lepší platit vyšší než nižší. Člověk za rok není překvapený tím, kolik peněz musí doplácet. Dodavatelé sice chtějí výše záloh upravovat dle vyúčtování, ale na jejich požadavky není nutné přistupovat.

Nedoplatek za elektřinu? Neznám. Ono je to tím, jak si člověk nastaví zálohy. Stačí trochu přemýšlet, a člověka nic nepřekvapí. Ale někdy to vypadá, že dodavatel elektřiny záměrně chce, aby se člověk dostal do finančních problémů. Jak to?

No, jak to tak bývá, rok uběhl jako voda a zase mi přišlo vyúčtování za elektřinu. Překvapení se opět nekonalo – vraceli mi peníze. Děje se tak každý rok, bez ohledu na to, kolik energie stojí. Nebylo to tím, že bych nějak extra šetřil, ale spíš proto, že jsem měl nastavené celkem vysoké zálohy. Dělám to takhle dlouhé roky, protože mi to přijde jako smysluplná cesta. A navíc je to vždy fajn pocit, aspoň má člověk na nějaké to příjemné utrácení.

Mohlo by vás zajímat:  Nové koření nesmí chybět v mnoha receptech, jeho využití je však mnohem širší

Po několika týdnech vidím, že mi někdo volá, neznámé číslo. Nemám v povaze nebrat cizí čísla. Třeba je to něco důležitého. Ozval se mi zaměstnanec od dodavatele elektřiny. Chtěl, abych si snížil zálohy. Řekl mi, že bych je měl přizpůsobit podle posledního vyúčtování a své spotřeby. Já jsem s tím nesouhlasil – proč měnit něco, co funguje? Už mám zadaný trvalý příkaz, tento výdaj je stále stejný, nechci si v tom dělat „bordel“. Ale on se nenechal odbýt, pořád na mě tlačil s tím, že mi je o několik stovek za měsíc sníží.

Mohlo by vás zajímat:  Každá kočka potřebuje nastavit hranice. Soužití s mazlíčkem pak bude mnohem příjemnější

„Poslouchejte,“ řekl jsem mu, „snižte mi to klidně podle svého přání, ale já stejně budu posílat tu původní částku. Nechtěl jsem riskovat, že přijde zima, já začnu víc topit a pak na konci roku zjistím, že mi chybí peníze na doplatek. Chlap na druhé straně linky byl neoblomný. „Ale to není účelné,“ snažil se mi vnutit svou logiku. „Pokud přeplatíte, peníze vám nepracují, mohly by vám vynášet jinde.“

Ale já jsem si stál za svým. Raději budu mít klidnou hlavu a vědět, že mám v záloze na konci roku nějaký ten bonus, než abych se stresoval s každým větším účtem, který přijde. Nakonec jsme se dohodli. Oni mi sníží zálohy na papíře, odškrtne si, že přesvědčil zákazníka k tomu, k čemu měl, a já si budu posílat, co chci.

Mohlo by vás zajímat:  Staré noviny nikdy nevyhazujte. Své uplatnění najdou na každé zahradě

Možná to pro něho bylo divné, ale mně to dávalo smysl. A takhle to teď funguje. Posílám si původní částku a oni si můžou myslet, co chtějí. Hlavně že já mám svůj systém a svůj pokoj. Koneckonců, o tom to je, ne? Že si člověk udělá doma pořádek tak, aby mu to vyhovovalo. A já mám svůj pořádek rád takhle.

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek
Přidat na Seznam.cz