3028

Domácí hnojivo z vaječných skořápek je vhodné pro zeleninu i květiny

Máte vlastní zahradu a toužíte po domácí zelenině, ale vaše plány hatí šneci a slimáci, kteří si rádi na vašich rostlinách pochutnávají? Jestli nevíte, jak na ně, poradíme vám účinné triky, které jsou nejen šetrné k přírodě, ale hlavně vás nebudou stát ani moc peněz. Můžete využít například skořápky od vajec, které možná běžně vyhazujete. Je to přitom velká škoda, protože pomohou zbavit se škodné z vaší zahrady.

Skořápky od vajec se vyplatí schovávat

Jestliže milujete vejce, tak určitě budete vědět, že se vyplatí nechávat si skořápky. Můžete je nejen nadrtit slepicím, aby dostaly živiny, které potřebují pro tvorbu dalších vajec, ale také je můžete použít proti škůdcům, jako jsou slimáci nebo hlemýždi. Skořápky ale nedrťte na prach, pouze je pomačkejte, aby měly ostré hrany. Přes ty se totiž tito škůdci těžko dostanou a raději to vzdají.

Mohlo by vás zajímat:  Závlahový systém potřebuje dostatečnou ochranu před mrazem

Ze skořápek si ale můžete připravit také hnojivo. Díky tomu budou rostliny vyživené, kořeny budou mít z čeho brát živiny a rostlinám se povede dobře. Skořápky se hodí hlavně na kyselé půdy, protože díky obsaženému vápníku skořápky odkyselí zeminu. Můžete je použít na rajčata nebo černý bez, ale také na květiny, jako je tulipán nebo pivoňka. Budou vhodné také na okurky, cukety nebo zelí.

22291
Zdroj obrázku: Freepik

Jak si připravit hnojivo ze skořápek?

Výroba takového hnojiva je velmi jednoduchá. Existuje hned několik způsobů, jak na to. Nadrcené skořápky můžete posypat kolem rostliny, jestliže chcete, aby měly dostatek vápníku. Proniknou do půdy o to rychleji, když budete rostliny zalévat. Skořápky můžete také nadrtit na prášek a smíchat se zeminou, kterou budete používat při přesazování rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Postarejte se o své rostliny i během dovolené. Inspirujte se zajímavými nápady na zavlažování

Zkuste je také smíchat s horkou vodou a nechat dva týdny stát. Tento odvar se pak hodí přecedit a zalévat jím květiny jednou za několik dní. Kromě skořápek můžete jako hnojivo použít také zbytky kávy nebo černého čaje.

Zdroj: https://www.latimes.com/lifestyle/story/2020-05-13/how-to-use-leftover-eggshells-plants-garden
Přidat na Seznam.cz