265

V červnu přichází čas na výsadbu oblíbených okrasných rostlin i zeleniny

Užívat si v létě bohaté úrody zeleniny nebo ovoce? Tak to si žádá trošku uspíšit zahradní práce, protože červen je posledním měsícem, ve kterém lze vysadit některé druhy, aby stihly dozrát na sklonku léta. V tuzemských podmínkách se totiž nemůžeme spoléhat na teplý podzim, s koncem prázdnin se může ochladit a veškeré úsilí pak přijde vniveč. Jaké druhy jsou ideální pro výsadbu v průběhu června? Začíná poslední kolo sázení!

V jednom kole

Jak si užít léto na zahradě? Jedině pořádným zápřahem v červnu, protože tento měsíc patří mezi nejvytíženější, co se týče zahradnických prací. Už je to několik týdnů, co se vegetace probudila ze zimního spánku. Po prořezávce keřů nebo prvních sečích trávy je potřeba se postarat o rododendrony nebo odstranit odkvetlá kvítka šeříků či růží. V tento čas se také doporučuje stříhat bylinky a nasušit do zásoby, protože vyraší ještě nové výhonky, navíc nejintenzivnější jsou ještě před rozkvětem.

Mohlo by vás zajímat:  Listy čerstvého špenátu z parapetu rovnou do talíře. Pěstování je velmi snadné a rychlé
15695028
Zdroj obrázku: Freepik

Červnová výsadba okrasných rostlin

První květiny již odkvetly, ale nastává doba pro dvouletky nebo trvalky, které se mohou sadit přímo do země. Mezi nenáročné krásky patří trvalky, kterým se lidově řečeno říká kolombíny, ale oficiálně jde o orlíčky, které patří do čeledi pryskyřníkovitých. Na zahradě se budou vyjímat též koniklece, tařinky nebo rožce, které se vyjímají na skalkách a vytváří stříbrné baldachýny s bílými květy, řadí se též mezi pokryvné rostliny.

Do záhonů cukety, okru i tykve

A jaké rostliny zasadit do zeleninových záhonů? Které druhy zeleniny stihnou ještě během léta uzrát? Červen je zaslíbený druhům, které milují slunce a mnohahodinové světlo. Rozhodně je řeč o předpěstovaných rajčatech, lilcích nebo paprikách. Přímo ze semínek ještě vyrostou cukety, které se vysévají až do poloviny měsíce nebo tykve. Hned zkraje měsíce se doporučuje zasadit kukuřici nebo okru, naopak spěchat není třeba s fenyklem nebo různými druhy salátů. Mezi další populární druhy, které mohou ještě ozvláštnit zahrádku, dozajista patří červená řepa, zelené fazolky, řeřicha, z bylinek pak řeřicha.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/advice/in-month/june
Přidat na Seznam.cz