Mucholapka

Vypěstujte si vlastní Adélu. Masožravá rostlina se stane neotřelým doplňkem interiéru

Jsme zvyklí na to, že rostliny kolem nás běžně čerpají živiny ze zavlažované půdy. Existují však druhy, kterým se říká masožravky nebo také hmyzožravky, a pro ně je zdrojem živin hmyz nebo jiní drobní živočichové. Důvodem této evoluční výjimky je zejména nehostinná půda, ve které tyto rostliny přirozeně žijí. Kromě zajímavého a netradičního vzhledu se masožravé rostliny vyznačují i různými mechanismy lákání a lapání potravy.

Mucholapka podivná

Mucholapka podivná patří k nejznámějším druhům masožravých rostlin. Je vybavena rozevřenými pastmi ve formě připomínající ozubené čelisti, přičemž signál usednutí hmyzu je do pasti veden pomocí drobných chloupků. Po podráždění chloupků nastává rychlé zavření pasti, uzavření kořisti a její postupný rozklad pomocí rostlinou uvolňovaných enzymů.

Mohlo by vás zajímat:  Hnojivo z jablečných slupek podpoří zamiokulkas v růstu

Mucholapky nejsou na pěstování nijak náročné a dařit se jim bude na zahradě i v domácích podmínkách. Mají rády vlhkou půdu, ideálně rašelinnou, a také přímé slunce. Pokud jde o potravu, venku se o ni rostliny postarají samy, ale pokud je chcete pěstovat jako pokojové, je třeba pamatovat na dodávky hmyzí potravy.

Zdroj obrázku: Freepik

Láčkovka

K dalším známým a velice zajímavým masožravým rostlinám patří láčkovky. Vyznačují se tím, že ze stonků vyrůstá láčka ve tvaru konvičky nebo toulce, které se liší jak barvou, tak velikostí. Nad láčkou je list, který připomíná víčko. Nalákaný hmyz se v pasti postupně rozpustí díky enzymům, které rostliny produkují.

Mohlo by vás zajímat:  Pokud orchidej nechce rozkvést, dokrmte ji jednoduchým hnojivem z kuchyně

Pěstování láčkovek není úplně snadné, ale při dodržení některých zásad si s ním jistě poradíte. Láčkovky potřebují hodně světla, ale neumísťujte je na přímé slunce. Potřebují vysokou vlhkost vzduchu a závlahu ideálně dešťovou, nebo alespoň destilovanou vodou.

Zdroj obrázku: Freepik

Rosnatka kapská

Listy této rostliny tvoří růžici, která je přízemní, a na jejich povrchu jsou červené žlázky, které vytvářejí lepkavý sliz. Listy jsou ohebné a ohýbají se v závislosti na tom, na kterém místě se hmyz přichytí. Rosnatky mají růžově zbarvené květy.

Mohlo by vás zajímat:  Množení orchidejí pomocí řízků zvládne s trochou trpělivosti i začátečník

Pokud jde o jejich pěstování, není nijak náročné. Rostlinám vyhovuje spíše slunnější místo a vyšší zálivka i vlhkost vzduchu. Na zimu se doporučuje přenést je do chladnější místnosti.

Zdroj: https://www.bhg.com.au/7-of-the-best-carnivorous-plants
Přidat na Seznam.cz