Cyclamen 892326 1920

Brambořík perský je někdy rozmarný, s jeho náladami si však poradí každý

Brambořík perský je právem jednou z nejrozšířenějších pokojových rostlin. Zaujme květy v pastelových barvách. Různé odrůdy kvetou na podzim a v zimě bílými, růžovými, červenými, fialovými a šeříkovými barvami. Brambořík perský je někdy rozmarný a má specifické požadavky. Jak správně ho vybrat a jak o něj pečovat? 

Výběr

Zdravý brambořík má pěkný a kulatý tvar. Kromě toho by neměl mít žádné známky houbových onemocnění, která se projevují černými skvrnami na květech. Při výběru také věnujte pozornost množství opadaných lístků, mohou značit nadměrnou vlhkost. Naopak trpí-li rostlina nedostatkem vody, květy se zbarvují do žluta. Kupujte vždy rostlinky, které mají více nerozkvetlých pupenů než samotných květů.

Mohlo by vás zajímat:  Čtyři tropické rostliny, které prozáří i ten nejtemnější byt svým impozantním vzhledem
Zdroj obrázku: Pixabay

Umístění

Volba umístění je v péči o brambořík klíčová. Vhodná jsou světlá místa, která jsou však chráněna před silným slunečním světlem. Brambořík perský kvete od podzimu do jara, v tuto dobu je pro něho ideální umístění na východní straně. Optimální teplota pro růst je mezi 7 a 15 °C. Aby brambořík neuhynul ihned po nákupu, je nutné jej aklimatizovat podle podmínek převládajících v domácnosti. Nejlepší je dát jej zpočátku do chladné místnosti a zaručit mu vysokou vlhkost. 

Zalévání

Zavlažování, či dokonce namáčení je prvním krokem k záhubě. Země, ve které brambořík perský roste, by měla být neustále vlhká, ale nemůže stát přímo ve vodě. Vodu proto dolévejte do vnějšího tácku dvakrát týdně v období kvetení a jednou týdně v období odpočinku.

Mohlo by vás zajímat:  Pokud orchideje nechtějí kvést, šokujte je změnou nebo změňte hnojivo
Zdroj obrázku: Pixabay

Hnojení

Brambořík perský během období tvorby pupenů a kvetení vyžaduje pravidelné hnojení. Nejlepší je sáhnout po přípravcích určených pro kvetoucí rostliny a opakovat ošetření každých 10‍–‍‍14 dní. Nejlepší je umístit rostlinu do univerzální půdy a ujistit se, že z ní v polovině vyčnívá. Brambořík také lépe poroste v těsnější nádobě.

Zdroj: https://www.ashwoodnurseries.com/gardeners-corner/nursery-notes/how-to-grow-cyclamen-in-the-garden/
Přidat na Seznam.cz