Herbs 2523119 1920

Vypěstujte si čerstvé bylinky i v zimě

V létě je velice snadné mít k dispozici čerstvé bylinky ze zahrádky každý den. V zimě to bývá obtížnější, ale ne nemožné. Nejjednodušším řešením je přesunout pěstování ze zahrádky do bytu.

Není vyhrazená doba pro zasetí bylinek. Dají se vysévat po celý rok bez jakéhokoli omezení.

S čím je nutné počítat

  • množství nádob na bylinky,
  • umístění,
  • čas od výsevu do sklizně,
  • včasná koupě semen.

Jakmile máte připraveno vše potřebné, mohou být semena zaseta do připravených květináčů nebo truhlíků. Setbu provádějte vždy podle návodu na obalu. Jedná se především o hloubku, počet semen apod. Půdu zbytečně neudusávejte, protože nedochází k přirozenému kypření.

Mohlo by vás zajímat:  Netradiční na tomto drobném koření není jenom vůně, ale i to, jaký vliv může mít na lidské zdraví

Zeminu udržujte vlhkou, ale nikdy ne mokrou! Snažte se vaši provizorní zahrádku denně kontrolovat, aby nedošlo k úplnému vyschnutí, což by mohlo zapříčinit úhyn rostlinek. Několikrát denně můžete i rosit.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Výběr správného místa

Byliny, které milují slunce, by v zimě měly být na místě, kde dostanou alespoň šest hodin světla (v nejlepším případě dokonce slunce). Volíme proto okna orientovaná na jih. Nedostatek světla může zapříčinit menší úrodu, ale i napadení škůdci. Jedná se zejména o oregano, šalvěj a tymián.

Mohlo by vás zajímat:  Tinktura z měsíčku pomůže překonat nejedno náročné období. Domácí recept je jednoduchý

Petržel a majoránka potřebují také světlo, ale teplotu pouze 15-18 ° C a bazalka ještě o něco vyšší.

Obecně ale platí, že s teplotou 15-21 °C chybu neuděláte.

Většině bylinek nevadí, že jsou pěstovány uvnitř, ale v zásadě byste měli pěstovat pouze takové, které v kuchyni určitě upotřebíte. Dále je třeba poznamenat, že některé bylinky mohu být výrazně aromatické a jejich vůně vás může obtěžovat. Řeč je o pelyňku nebo například o koriandru.

Vhodné naopak jsou: bazalka, saturejka, estragon, máta, oregano, rozmarýn, šalvěj, pažitka, tymián nebo meduňka. Výběr je široký.

Mohlo by vás zajímat:  Mnozí ho pokládají za obyčejný keř. Hloh se ale pyšní jedinečnými účinky na lidské zdraví

Koupě hotových bylinek

Vyjměte bylinky z plastového obalu. Dbejte na vhodnou teplotu a nesklízejte hned první den. Nezastřihujte snítky příliš hluboko a nechte rostlině čas pro obnovení růstu po seříznutí. Vyzkoušejte extrakt z přesličky, který napomáhá k regeneraci a posílení rostliny. Přihnojujte!

Nezapomeňte vaši provizorní zahrádku na oknech často obracet, růst vašich rostlinek bude rovnoměrný. Při dodržování jednoduchých pravidel, se vám pěstování bylinek může stát zábavou.

Přidat na Seznam.cz