Winter Garden 2721407 1920

Jak správně navrhnout a zhotovit zimní zahradu?

Zimní zahrada je v dnešní době součástí téměř každé novostavby. Jak vybrat tu správnou světovou stranu, na které bude postavena? Z čeho ji nechat vyrobit? Záleží na více faktorech. Určitě je nejdůležitější si stanovit, co vlastně od zimní zahrady očekáváte. Určením její velikosti, tvaru nebo i materiálu, ze kterého je postavena, můžete zimní zahradu využívat buď pouze k relaxaci, jako skleník nebo také jídelní kout. Fantazii se meze nekladou. Jaké výhody mají jednotlivé světové strany?

  • Jižní strana ušetří výdaje na vytápění interiéru
  • Severní strana umožní v létě stín, v zimě ale budete více topit
  • Východní strana vám nabídne každodenní východy slunce
  • Západní naopak bude lákat k podvečernímu posezení u západů slunce
Mohlo by vás zajímat:  Krmení ptáků v zimě je klíčové pro jejich přežití a biodiverzitu ekosystému
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zahrady mohou být levné i drahé, jaké materiály zvolit?

Zahradu si můžete postavit z různých materiálů – hliník, plast nebo dřevo. Hodně oblíbené i praktické jsou posuvné stěny; rázem máte za zimní zahrady prostornou terasu, na které si můžete užít krásného počasí. Velký důraz musíme klást na vytápění nebo větrání. Pokud budeme zimní zahradu využívat například jako jídelnu, bude potřeba více tepla, než když bude ze zahrady skleník plný květin.

Na co si dávat pozor při stavbě?

Nejdůležitější je výběr materiálu. Nemělo by se na něm šetřit. Plast se rozhodně nehodí na střechu nebo nosné sloupy. Hliník naopak vyniká svou trvanlivostí a pevností. Dalším důležitým parametrem je již zmíněná orientace zahrady. S tím souvisí také správné zasklení. V zahradě orientované na jih je vhodné použít protisluneční skla. Na severní straně bude chladněji a je lepší využít skla izolační. Ať se rozhodnete jakkoliv, musíte přihlížet také na polohu samotného domu. Zimní zahradu si navrhněte a poté využívejte podle vašich představ, ať se z ní stane relaxační zóna nebo místnost pro vaše květiny.

Přidat na Seznam.cz