Stiff Verbena Purple Flower Blooming Spring Copy Space Selective Focus

Verbena je odolná vůči škůdcům, pro krásné květy potřebuje dostatek slunce

Verbena je krásná a všestranná rostlina, která se dobře hodí pro pěstování v zahradách nebo na balkonech. Se svými jemnými květy a aromatickým listím je verbena oblíbenou volbou krásné a voňavé dekorace do jakéhokoli venkovního prostoru. Pokud máte zájem pěstovat verbenu na zahradě nebo na balkoně, zde je několik tipů, které vám pomohou začít.

Vyberte správné umístění a zajistěte optimální podmínky

Verbena preferuje místo, kde je po většinu dne plné slunce, proto si vyberte místo ve své zahradě nebo na balkoně, kde bude každý den alespoň šest hodin přímého slunečního světla. Rostlina také potřebuje dobře propustnou půdu, takže se ujistěte, že místo, které si vyberete, má půdu, která dobře odvodňuje.

Mohlo by vás zajímat:  Květinový balkón skvěle doplní i některá zelenina či bylinky v květináčích

Před výsadbou verbeny připravte půdu přidáním organické hmoty, jako je kompost nebo odleželý hnůj. To zlepší úrodnost půdy a pomůže jí udržet vlhkost. Verbena preferuje mírně kyselé pH půdy 6,0 až 6,5, proto v případě potřeby upravte pH půdy.

Verbena může být vysazena ze semínka nebo ze sazenic. Pokud začínáte se semínky, zasejte je přímo do půdy na jaře po posledním mrazu. Pokud vysazujete sazenice, rozmístěte je asi 20–30 cm od sebe v závislosti na odrůdě.

Mohlo by vás zajímat:  Tisy jsou ozdobou zahrady po celý rok. Nejsou náročné a hodí se nejen do živých plotů
Zdroj obrázku: Freepik

Dobře se o verbenu starejte

Verbena potřebuje pravidelnou zálivku, aby prospívala, zejména v horkém a suchém počasí. Jednou nebo dvakrát týdně rostlinu vydatně zalévejte, v závislosti na počasí a úrovni vlhkosti půdy. Ujistěte se, že půda je vlhká, ale ne podmáčená, protože verbena nesnáší mokré kořeny a mohla by začít plesnivět.

Verbena nepotřebuje často a hodně hnojit, ale mírné hnojení jednou nebo dvakrát měsíčně může pomoci podpořit zdravý růst a kvetení. Používejte vyvážené, univerzální hnojivo a dodržujte pokyny výrobce pro dávkování.

Mohlo by vás zajímat:  Barevně rozkvetlý podzim na vaší terase

Verbena je obecně odolná vůči škůdcům a chorobám, ale může být citlivá na svilušky, mšice a padlí. Dávejte proto pozor na jakékoli známky zamoření nebo nemoci a v případě potřeby přijměte vhodná opatření.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/plants/verbena/growing-guide
Přidat na Seznam.cz