Lonicera Pileata Privet Honeysuckle Box Leaved Honeysuckle

Túje nejsou jediná možnost. Pro živý plot lze zvolit i zajímavější druhy

Plot je velké téma všech majitelů rodinných domů a okolních pozemků. Oplocení zamezuje vnikání nevítaných hostů, ale také zabraňuje nechtěným pohledům zvídavých sousedů. Zídky oddělující pozemky mohou být z kamene, zdiva nebo třeba z oceli, ale tyto varianty jsou finančně náročné a sehnat v dnešní době zedníka? Naprosto nereálné, proto je mnohem snazší vysadit živý plot ze zeleně, která je dostupná, přitom skvěle vypadá. A jaké druhy vybrat? Túje a pámelníky jsou přežitek, vhodnější jsou zajímavější keře.

Zákula japonská (Kerria japonica)

Impozantně vypadající keř se může pochlubit jasně žlutými kvítky, kterými je obsypán od května až do konce června, přičemž začátkem podzimu může zase vykvést. Opadavý keř pochází z oblasti Japonska, Číny a Koreje a první zmínky o něm jsou z roku 1776. V Evropě a tuzemsku se pěstuje opadavý kultivar, který je vysoký až 2,5 metru. Hodí se zejména do živých plotů, které se nestříhají do pravidelných tvarů. Zákula miluje slunce, přežije i v mírném stínu a v zimě nepromrzne, ale potřebuje pravidelnou zálivku, zejména v dobách sucha.

Mohlo by vás zajímat:  Dosnu indickou si zamilujete. Pokud jí věnujete dostatek času, odvděčí se nádhernými květy
Zdroj obrázku: Freepik

Ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare)

Jak na nejlevnější živý plot? Řešením je bezesporu keř, který je v tuzemsku známý a dobře dostupný, který se navíc skvěle prostřihává a vytváří souvislou zelenou zeď. Ptačí zob obecný je ideální i z dalších důvodů. Je mrazuvzdorný a odolává znečištění, a co víc, roste takřka všude a přežije i velká sucha. Lesklé listy mají kožnatý povlak, kvete v období pozdního jara a začátkem léta, naopak na podzim potěší drobnými černými plody. Pozor ale na ně, jsou jedovaté.

Mohlo by vás zajímat:  Nejoblíbenější jarní květiny mohou zdobit každou zahradu. Ke spokojenosti jim stačí málo

Hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea)

Nepropustný živý plot i v zimě? Pak je správnou volbou hlohyně šarlatová, což je druh neopadavého keře, který vyniká výškou až 5 metrů. Keř je možné tvarovat dle potřeby, protože dobře zvládá střihání, k tomu roste i na chudších půdách. Hlohyně má ráda sluneční paprsky a nechce být na neustálém větru, navíc hůře snáší přesazování. Před příchodem mrazů se musí rostlina chránit pomocí jutových pytlů nebo agrotextilie.

Zdroj: https://gardenerspath.com/plants/ornamentals/best-shrubs-for-hedges/
Přidat na Seznam.cz