Long Rows Tall Green Decorative White Cedar Hedge Cedars Trees City Park Landscape Design

Živý plot vytvoří soukromí i stinné zákoutí. Vyberte ten nejlepší přesně pro svou zahradu

Češi jsou milovníci živých plotů a v minulosti nejčastěji osazovali na hranice pozemku pámelníky nebo túje. V současnosti je výběr mnohem širší, při plánování plotu je třeba navíc vzít v potaz nejen dekorativní stránku, ale také praktickou. Současně je nutné zvážit finanční možnosti, protože pořízení zeleně je poměrně drahé. Neméně podstatné je, že živý plot bude krášlit okolí domu po příštích několik let, proto se musí pozornost věnovat všem detailům. Co je nutné mít na zřeteli?

Pro dostatek soukromí i jako oddělovače

Bezesporu soukromí je důvodem číslo jedna, proč si pořídit živý plot. Neuchrání sice před zloději, ale nedovolí sousedům sledovat náš soukromý život. Kromě toho je neprostupná zeleň možností, jak oddělit zahradu od rušné silnice nebo rozčlenit jednotlivé části pozemku nebo záhony. Pro tyto účely lze použít různé druhy vegetace, které se liší zejména výškou a šířkou, olistěním nebo v případě jehličnanů mohou být i stálezelené.

Mohlo by vás zajímat:  Rododendronu se dobře daří ve stínu borovic a v bohaté půdě
Zdroj obrázku: Freepik

Jehličnany, listnáče i kvetoucí keře

Živý plot směřující k sousedům nebo k vozovce může být tvořený neprostupnou zelení z tújí, smrků, jalovců nebo tisů, v poslední době jsou oblíbené též habry nebo buky. Naopak nižší zelené zídky mohou tvořit různé keře nebo okrasné trávy. Kvetoucí keře mívají sice na šířku až 5 metrů, proto se hodí spíše na rozsáhlejší pozemky, nabízejí ale domov pro ptáčky, k tomu se na jaře zbarvují záplavou květů. Některé druhy mají dokonce jedlé plody, což je příklad rakytníku, zimolezu kamčatského nebo dřínu obecného. Tyto druhy nadto nevyžadují přílišnou péči nebo prostřihávání. Právě každoroční prořez vyžaduje zakoupení správného nářadí nebo elektrické pily.

Mohlo by vás zajímat:  Cypřiše jsou zajímavou alternativou tújí, dobře se udržují a nejsou jedovaté

Čas, péče a finanční náklady

Při zakládání živého plotu se musí počítat, že potrvá několik let, než bude podle vysněných představ, proto je možné vybírat mezi rychleji rostoucími druhy, jako je habr, nebo naopak vysadit už předpěstované metrové sazenice, například jehličnany. Každý druh má jiné nároky na péči, zálivku, plení nebo hnojení, proto je dobré se předem informovat u odborníků. Neméně podstatné jsou finanční náklady, vzrostlejší druhy jsou dražší než menší sazenice, naopak u některých druhů si zvládne keříčky nebo stromky předpěstovat každý sám. Co se škůdců týče, mezi odolnější druhy patří zejména buk, habr a ptačí zob.

Zdroj: https://www.investopedia.com/trading/hedging-beginners-guide/
Přidat na Seznam.cz